Kina tvrdi da će odsad intervenirati kada neudane žene i tinejdžerice zatraže pobačaj te će početi promovirati tradicionalnije vrijednosti. Također se tvrdi da će odsad poticati ljude da imaju više djece. Promjene se događaju nakon desetljeća nasilnog prisiljavanja žena na pobačaj kod neodobrenih trudnoća te nametanja zakona parovima koji im dopušta da imaju jedno dijete, piše Live Action.
Cilj – poboljšati reproduktivno zdravlje
Prema kineskim novinama South China Morning Post, kineska agencija za planiranje obitelji (čije postojanje već upućuje na problem) kaže da im je cilj „poboljšati reproduktivno zdravlje.“ Uspostavili su stručnu skupinu te odobrili pilot-program javnog zdravstva koji će pokušati uvjeriti ljude da imaju više od jednog djeteta. Ta su nastojanja izravan pokušaj preokretanja drastičnog pada rodnosti u državi jer im prijeti ekonomski kolaps.
Kina je službeno primjenjivala zakon koji ograničava obitelji na jedno dijete od 1980. godine. Taj je zakon zamijenjen zakonom o dvoje djece 2016. godine. Nakon toga je dopušteno imati troje djece od 2021. Dok su glavne medijske kuće protumačile te poteze kao kraj reprodukcijske diktature, u stvarnosti kineska vlada još uvijek kontrolira reprodukcijski izbor svojeg naroda.
> Komunistička Kina usvaja politiku troje djece nadajući se preokretu demografskog pada
> Komunistička Kina prisiljava stotine tisuća žena na pobačaj i sterilizaciju
Rekordno niska stopa rođenih u Kini
Godine 2020. stopa rođenih u Kini dosegla je rekordno niske brojke jer su mnogi parovi odabrali imati samo jedno dijete. U konačnici, bili su uvjereni da je to najbolja opcija uslijed godina propagande o „jednom djetetu“ koju je uvela vlada.
Kina tvrdi da želi stvoriti „pozitivniju“ kulturu obitelji, bolju prenatalnu skrb, poboljšanu postnatalnu skrb te prekinuti tradicionalnu praksu „miraza“. Nije jasno što će vlada učiniti da spriječi pobačaje jer je otkriveno malo detalja. No jasno je da „kineska vlada potiče rađanje te nastoji smanjiti pobačaje“, kaže Wang Yaqui, viši istražitelj pri organizaciji za ljudska prava Human Rights Watch. „S obzirom na povijest ograničavanja ženskih reproduktivnih prava i tjelesnu autonomnost zlostavljačkim načinima… (ove su mjere) zasigurno razlog za zabrinutost.“
Prema dokumentu izdanom krajem siječnja, uložit će se napori da se riješe problemi reproduktivnog zdravlja određenih skupina ljudi. Vlada će nastojati spriječiti pobačaje – ne zato što su nemoralni i neetični već zato što mogu uzrokovati neplodnost. U međuvremenu, Kina trenutačno provodi genocid nad ujgurskim muslimanima koji uključuje prisilne pobačaje i ubojstva novorođenčadi što će se, unatoč ovim naporima, vjerojatno nastaviti.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.