Libijske službe u petak su izvukle tijela 62 migranta iz mora nakon brodoloma koji Ujedinjeni narodi strahuju da se utopilo 115 osoba.
“Postrojbe povezane s libijskim Crvenim križem dosad su uspjele izvući 62 tijela migranata”, rekao je Abdel Moneim Abou Sbeih, čelnik te organizacije za operaciju koja se odvija u vodama Khomsa, 120 kilometara zapadno od Tripolija,
Oko 145 osoba spašeno je u četvrtak iz brodoloma, a 110 osoba se vodi nestalima, objavila je Međunarodna organizacija za migracije (IOM).
Ti podaci ipak variraju jer libijska mornarica objavila je da je spašeno 134 migranata, a 115 je nestalih. Humanitarna organizacija Liječnici bez granica (MSF) u Libiji ocijenila je prema iskazima preživjelih da je na brodu bilo do 400 osoba.
Sbeih je rekao da se na ovom stupnju ne može potvrditi točan broj žrtava.
Lokalne vlasti u Khomsu teško se nose s postupkom pokapanja žrtava, rekao je izvor iz gradskih vlasti i naveo “pravne poteškoće” kao i da imaju teškoća pronaći mjesto za ukop.
“Zgrožen sam informacijom da je 150 osoba poginulo u brodolomu u vodama Libije”, rekao je u četvrtak glavni tajnik UN-a Antonio Guterres te objavio na Twiteru “Potrebni su nam sigurni i legalni putovi za migrante i izbjeglice. Svaki migrant koji traži bolji život zaslužuje sigurnost i dostojanstvo”.
“Upravo se dogodila najgora tragedija u Sredozemlju ove godine”, rekao je na Twitteru Visoki povjerenik UN-a za izbjeglice (UNHCR) Filippo Grandi.
U Bruxellesu je visoka povjerenica Europske unije za sigurnost i vanjsku politiku, Federica Mogherini, rekla da je brodolom “strašan podsjetnik” na opasnosti kojima se izlažu migranti na moru.
Prije brodoloma u Libiji, UNHCR i IOM su objavili da je najmanje 426 osoba poginulo od početka godine u pokušaju prelaska Mediterana koji je postao najsmrtonosniji pomorski put na svijetu.
Općenito, migranti spašeni na moru u Libiji prihvaćeni su na licu mjesta i pomoć im pruže humanitarne udruge, a zatim u svoje centre smještaju libijske vlasti koje NGO opisuju kao bespravne zone.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.