Većinom glasova su zastupnici Skupštine Crne Gore izglasali nepovjerenje Vladi premijera Zdravka Krivokapića.
Skupština Crne Gore u petak je na izvanrednoj sjednici izglasovala nepovjerenje vladi Zdravka Krivokapića s 43 glasa za i 11 protiv. Inicijativa za smjenu vlade došla je od Ujedinjene reformske akcije potpredsjednika vlade Dritana Abazovića, a poduprle su je oporbene stranke, prenosi hrt.
Obrazlagali su je, među ostalim, i time da je premijer Krivokapić svojim djelovanjem ugrozio i otežao suradnju zakonodavne i izvršne vlasti. To je, smatraju, izravno izazvalo institucionalnu i političku krizu. Krivokapić je očekivao pad vlade, ali je odbijao dati ostavku.
Prije glasovanja sjednicu su napustili zastupnici Demokratskog fronta (DF), Pokreta za promjene (PzP) i Socijalističke narodne partije (SNP), prenose crnogorski mediji.
Krivokapić je tijekom rasprave izašao iz dvorane i nije prisustvovao sjednici, kao niti većina ministara. Sjednicu je napustio i potpredsjednik Dritan Abazović.
Tijekom sjednice je zgrada parlamenta čuvala policija, a raspoređeni su bili i vatrogasci, pišu podgoričke Vijesti.
Vlada pod utjecajem SPC-a, oduvijek na ivici pada
Crna Gora je prije nešto više od godinu dobila vladu stručnjaka, kojoj je na čelu premijer Zdravko Krivokapić, čelnik koalicije Za budućnost Crne Gore, koja je, uz Abazovićevu URA i koaliciju Mir je naša nacija, predsjednika parlamenta Alekse Bečića, na izborima održanim krajem kolovoza 2020. godine prvi puta nakon tri desetljeća porazila Đukanovićev DPS.
Krivokapićeva vlada odmah nakon njenog izbora naišla je na uvjetovanje političkih stranaka koje su činili političku većinu u parlamentu, naročito prosrpskog Demokratskog fronta, i uvijek je bila na ivici pada. Veliki utjecaj na formiranje te vlade imala je Srpska pravoslavna crkva, pa joj je tako prvi korak bio izmjena zakona o slobodi vjeroispovijesti, koji je prilagođen zahtjevima SPC.
Milo Đukanović ranije je rekao da će zastupnici njegove stranke podržati formiranje manjinske vlade iako je ne vidi kao idealno rješenje. Ranije je priopćeno da u manjinskoj vladi neće biti mjesta za predstavnike Đukanovićevog DPS-a.
Izvor: narod.hr/hrt
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.