Nedjelja, 9 veljače, 2025
4.9 C
Zagreb
Pratite nas:

Parlament BiH ponovo bez zajedničkog stajališta o Srebrenici

Podijeli

Podijeli

U parlamentu Bosne i Hercegovine u utorak je propao još jedan pokušaj da se podupre inicijativa Velike Britanije o usvajanju rezolucije kojom bi Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda podsjetilo na genocid što su ga u srpnju 1995. godine snage bosanskih Srba počinile nad Bošnjacima Srebrenice i kojom bi se ujedno osudilo taj zločin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupnički dom parlamenta BiH nije prihvatio prijedlog o usvajanju pisma kojom bi se poduprla britanska incijativa jer za to nije bilo potrebne potpore među zastupnicima koji dolaze iz Republike Srpske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Usvajanje pisma predložio je zastupnik oporbenog SDP-a BiH Denis Bećirović, koji je ocijenio kako bi to bio doprinos nastojanjima da se zločini poput srebreničkog nikada više ne ponove.

“Trebali bismo pozvati sve članice Ujedinjenih naroda da s ciljem sprječavanja ponavljanja genocida šire istinu o tome što se zbilo u Srebrenici”, kazao je Bećirović, koji je i ranije i također bez uspjeha podnosio slične inicijative.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To bi bio temelj pomirenja u BiH i na regionalnom planu”, kazao je Bećirović, no i ovoga puta, kao i ranije tijekom lipnja kada je predložio posebnu izjavu parlamenta BiH o Srebrenici, nije naišao na razumijevanje zastupnika iz političkih stranaka sa srpskim predznakom.

Bećirović je osudio i pisma koja su u ponedjeljak Vijeću sigurnosti UN uputili predsjedatelj Predsjedništva BiH Mladen Ivanić te predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, u kojima su obojica zatražili odbacivanje britanske rezolucije o Srebrenici.

Političari iz reda bosanskih Srba bez obzira na to dolaze li iz oporbenih ili vladajućih stranaka jedinstveno su na stajalištu kako je britanska rezolucija neprihvatljiva za Srbe u BiH. Tvrde kako se predloženim tekstom neopravdano potencira genocid nad Bošnjacima, a zanemaruju srpske žrtve.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uoči obilježavanja 20. obljetnice srebreničkog genocida niti jedno tijelo vlasti u BiH nije uspjelo postići suglasnost o bilo kakvoj izjavi ili zajedničkom stajalištu kojim bi se jasno osudio taj zločin u kojemu je ubijeno više od osam tisuća bošnjačkih muškaraca i dječaka, a žene i djeca deportirani.

Unatoč toj činjenici pripreme za komemoraciju najavljenu za 11. srpnja se nastavljaju.

Organizacijski odbor potvrdio je kako će tada u spomen-kompleksu u Potočarima biti pokopani posmrtni ostaci 135 žrtava genocida.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najavljeno je kako će komemoraciji nazočiti 49 uzvanika među kojima su predsjednici Hrvatske, Slovenije i Crne Gore te premijeri ili ministri vanjskih poslova petnaest država.

Dolazak u Srebrenicu još nije potvrdio nitko od visokih dužnosnika Srbije, a srbijanski premijer Aleksandar Vučić još nije odbacio mogućnost dolaska najavivši kako će odluku donijeti nekoliko dana uoči komemoracije.

Načelnik općine Srebrenica Ćamil Duraković u ponedjeljak je potvrdio kako poziv Vučiću i dalje vrijedi te kako je odluka u konačnici samo na srbijanskom premijeru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/h
Photo: fah

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci