Predsjednik Sveučilišta Columbia u ponedjeljak je izjavio da su razgovori s pro-palestinskim prosvjednicima oko razmontiranja njihovih kampova oko zgrade sveučilišta propali, te ih je pozvao da se dobrovoljno raziđu ili će biti izbačeni s fakulteta.
Ključni zahtjev studenata je odbijen
Predsjednik Nemat Minouche Shafik rekao kako su višednevni razgovori između organizatora prosvjeda i predstavnika sveučilišta nisu polučili dogovor, prenosi Reuters.
>SAD: Propalestinski prosvjedi na sveučilištima pretvoreni u kampove
U svojem je priopćenju dodao kako Columbia neće prodavati imovinu koja među ostalim služi podršci izraelskoj vojsci – što je bio glavni zahtjev prosvjednika – ali je ponudio investicije za humanitarnu pomoć stanovnicima Gaze, te učiniti izravne investicije sveučilišta transparentnijima.
Prosvjednici su se zarekli da neće razmontirati svoje kampove na kampusu Manhatann dok Columbia ne izađe u susret trima njihovim zahtjevima: prodaja spomenute imovine, transparentnost sveučilišnih financija i amnestija za studente i profesore koji su sudjelovali na prosvjedima.
Organizatori nisu bili dostupni za komentar na Shafikovo priopćenje, a glasnogovornik sveučilišta je reako kako uprava više nema što dodati.
Prosvjedi traju diljem SAD-a
Shafik je doživio napade brojnih studenata, nastavnika i promatrača zbog toga što je prije dva tjedna u pomoć pozvao njujoršku policiju, kako bi pomogla ukloniti kamp, što je polučilo preko 100 uhićenja.
Napori da se ukloni kamp, koji su studenti ponovo podigli par dana nakon policijske racije od 18. travnja, poslužili su kao uzor brojnim sličnim prosvjedima od Kalifornije do Bostona.
>Geslo Od rijeke do mora: Što znači i zašto je propalestinski skup u Austriji zabranjen?
Prošli tjedan Columbia nije učinila ništa kad su istekla dva roka koja je sveučilište zadalo prosvjednica da uklone svoje šatore. Kao razlog naveden je napredak razgovora.
Prosvjednici su na internetu podijelili kopiju pisma upozorenja koje im je sveučilište poslalo u ponedjeljak ujutro. U pismu stoji kako će student koji ne napuste kamp do 2 popodne i ne potpišu formular u kojem se potvrđuje da su bili dio prosvjeda biti suspendirani te neće moći završiti semestar.
Čak i oni studenti koji potpišu i napuste kamp bit će na “disciplinskoj probaciji” do lipnja 2025. ili dok ne diplomiraju.
Udruge za građanska prava kritizirale su policijsko nasilje na kampusima poput onoga na Sveučilištu Emory u Atlanti i na Teksaškom sveučilištu u Austinu, gdje je interventna policija privela desetke studenata.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Reuters