Ponedjeljak, 6 siječnja, 2025
12.7 C
Zagreb
Pratite nas:

Rusko gospodarstvo snažno raste usprkos sankcijama

Podijeli

Usprkos sankcijama zapadnih zemalja zbog rata u Ukrajini, Svjetska banka promovirala je rusko gospodarstvo u kategoriju najvišeg dohotka što je napredak u odnosu na prošle godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svjetska banka svakog srpnja ažurira klasifikaciju zemalja koja se temelji se na bruto nacionalnom dohotku (BND) po glavi stanovnika prethodne kalendarske godine. Mjere BND-a izražene su u američkim dolarima korištenjem faktora konverzije izvedenih prema Atlas metodi.

Vladimir Putin je na Međunarodnom gospodarskom forumu u Sankt Peterburgu istaknuo da rusko gospodarstvo raste unatoč teškim međunarodnim sankcijama. Naglasio je proširenje gospodarskih veza s Afrikom, Bliskim istokom i Azijom, pokušavajući privući investitore.

Možda će vas zanimati

Kako je Rusija između sankcija, rata i inflacije postala sposobna za dugi rat

Rusija je pokazala sposobnost za dugi rat masovno povećavši industrijsku proizvodnju nadmašujući sva predviđanja zapadnih planera obrane.

”Rusija je samodostatna”

Profesor Alexander Dynkin, poznati ruski ekonomist, istaknuo je da nijedno gospodarstvo na svijetu, pa čak ni kinesko, ne bi moglo izdržati vrstu financijske i ekonomske agresije koja je usmjerena prema Rusiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglasio je da Rusija samodostatna zahvaljujući energetskim resursima, sirovinama i hrani, kao i visokoj razini primjene znanosti i nacionalnog inovacijskog sustava.

>Rusija: sankcije su nelogične i nerazumne

Prema Svjetskoj banci, u 2023. godini je veliki porast vojnih aktivnosti bio ključni faktor koji je utjecao na gospodarsku aktivnost u Rusiji. Osim toga, rast su potaknuli oporavak trgovine (+6,8%), financijskog sektora (+8,7%) i građevinarstva (+6,6%). To je rezultiralo povećanjem realnog (3,6%) i nominalnog (10,9%) BDP-a.

Možda će vas zanimati

Starešina: Zapadne sankcije protiv Rusije raspadaju se, nisu osiromašile Rusiju

Dosadašnje sankcije protiv Rusije nisu uspjele postići cilj i osiromašiti je, odnosno umanjiti njezine kapacitete za vođenje rata

Europa i dalje ovisna o ruskom plinu, od početka rata Rusiji je isporučila oko 10 milijardi eura

Prethodno je Andrej Kelin, ruski veleposlanik u Velikoj Britaniji naveo da se sankcije protiv Rusije nisu pokazale uspješnima – prenosi Sky News.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kelin je kao ciljeve sankcija naveo pogoršanje kvalitete života ruskih građana s namjerom iniciranja pobune protiv Vladimira Putina, nanošenje štete ruskom gospodarstvu te svrgavanje ruskog političkog vodstva. Dvije godine nakon početka rata u Ukrajini 2022., Europa još uvijek ovisi o Rusiji za oko 15% svog plina, a od 2022 je Rusiji isporučila čak oko 10 milijardi eura.

Dok britanske tvrtke i dalje sudjeluju u održavanju protoka ruskog plina ukazujući na propuste i neefikasnost sankcijskog sustava, Kremlj dobiva ogromne prihode za svoj ratni stroj. Ruski veleposlanik je opisao takvu suradnju riječima: ”Posao je posao” (Business is business), piše The Economic Times.

>Europska komisija predlaže nove sankcije protiv Rusije; von der Leyen opet ide u Kijev

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/The Economic Times

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci