Nakon što je francuski ministar vanjskih poslova Laurent Fabius pozvao u srijedu sudionike o klimi (COP21) da ubrzaju proces pregovaranja kako bi se posao uspješno završio do 11. prosinca, pregovarači su u četvrtak predstavili novi, modificirani nacrt dokumenta, javlja AFP i podsjeća da je glavni cilj konferencije dogovoriti ograničavanje porasta temperature na manje od dva stupnja Celzija u odnosu na razinu iz predindustrijskog vremena.
Predstavnici 195 zemalja, koji se do subote u podne moraju opredijeliti između niza opcija kako bi štafetu predali ministrima zaštite okoliša, novi su nacrt dokumenta smanjili s 55 na 50 stranica.
“Nemamo više od 48 sati na raspolaganju. Pregovori se moraju ubrzati”, poručio je Matthieu Orphelin, glasnogovornik Zaklade Nicolas Hulot (FNH).
“Pregovori moraju biti prebačeni u veću brzinu”, slikovito se izrazio Martin Kaiser iz Greenpeacea, dodavši da je “novi tekst puno jasniji i praktičniji”.
Fabius je dan ranije pozvao na ubrzanje procesa “jer još ima puno posla”, poručivši da se “opcije za kompromis moraju pronaći što prije”.
“Šefovi država i vlada dali su nam u ponedjeljak nedvosmislen mandat i moramo uspjeti”, poručio je šef francuske diplomacije.
UN-ova dužnosnica za pitanje klime Christiana Figueres smatra, međutim, da ne treba očajavati jer se radi o “pravno obvezujućem dokumentu te se sve mora pažljivo i detaljno provjeriti”.
Francuska ministrica zaštite okoliša Segolene Royal je ocijenila da je potrebno “pokrenuti pregovore tijekom prva dva dana” te da se radi o “neophodnom trenutku sazrijevanja”. No isto tako je kazala da je “nezamislivo i pomisliti na neuspjeh”.
Maratonska konferencija završava 11. prosinca u 18 sati, do kada bi se trebao postići sporazum o ograničavanju zagrijavanja planeta do najviše dva stupnja Celzija u odnosu na predindustrijsko razdoblje. Globalna temperatura je već porasla za jedan stupanj Celzija, a posljedice su ekstremni vremenski uvjeti poput poplava, uragana, suša, erozija obala, topljenja ledenjaka. U 15.000 prirodnih nepogoda uzrokovanih klimatskim promjenama živote je izgubilo 525.000 ljudi, priopćio je institut German Watch.
Najviše su ekstremnim vremenskim uvjetima u posljednjih 20 godina pogođeni Honduras, Mianmar i Haiti.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.