U siječnju 2017. godine američki predsjednik Donald Trump je odlučio smanjiti financiranje neučinkovitih UN-ovih programa.
Odredbom koja smanjuje financiranje UN-ovih programa, Trump prvenstveno pokušava zabraniti financijski doprinos agencijama UN-a ili međunarodnim organizacijama koje priznaju punopravno članstvo Palestinskoj samoupravi ili Palestinskoj oslobodilačkoj organizaciji (PLO), PLO ima status promatrača u UN-u, te izaslanike u stotinjak država. Ujedinjeni narodi te stotinjak država svijeta priznaju PLO kao jedinoga legitimnog predstavnika palestinskoga naroda.
Trumpova odredba da smanji financiranje UN-a, znači i smanjenje financiranja programa koji podržavaju abortus, te onih programa koji su povezani s bilo kojom državom koja financira terorizam.
Ujedinjeni narodi (UN) je međunarodna organizacija koja promiče mir i sigurnost u svijetu, ekonomsku suradnju, širenje tolerancije te promicanje poštivanja ljudskih prava i sloboda čovjeka. Jedan od brojnih UN-ovih programa je i United Nations Developmental Program (UNDP) koji se posebno zalaže za smanjenje siromaštva, smanjenje HIV-a, za okoliš, zalaže se za ljudska prava, posebno prava žena u svim svojim programima. Taj isti program zahtjevao je uvođenje spolnog odgoja u školski sustav.
Na svojem twitter profilu Trump je jednom izjavio kako ‘UN ima veliki potencijal ali zasad je to samo klub u kojem se ljudi sastaju, razgovaraju i zabavljaju.’
Godišnja neto plaća UN-ovih zaposlenika kreće se ovisno o rangu zaposlenika. Najniže plaće kreću se od 37 000- 80 000 američkih dolara godišnje, srednje rangirani službnici imaju 67 000 do 106 000 američkih dolara godišnje, a najviše rangirani plaćeni su 95 000 do 123 000 američkih dolara. Zaposlenici UN-a imaju razne benefite. Od svih plaćenih troškova putovanja na dužnosti, do obiteljskih naknada. Posebno je plaćen i odmor zaposlenika, posebno onima koji se na dužnosti suočavaju sa stresnim situacijama.
Washington pridonosi s 22 posto operativnog proračuna UN-u, a Trumpovom odredbom, čak 40 posto doprinosa SAD-a međunarodnim organizacijama bi bilo ukinuto.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.