Gotovo 900 članova pedofilskog lanca koji je djelovao iza tajne web stranice, uhićeno je nakon dvogodišnje istrage u kojoj su sudjelovali FBI i Europol. Uhićenja su uslijedila nakon što je osnivač stranice osuđen na 30 godina zatvora.
FBI je otkrio da je samo u SAD-u uhićeno 350 osoba koje su bile dijelom web stranice Playpen, a kojoj se moglo pristupiti samo pomoću posebnih preglednika budući da je bila dijelom takozvanog „dark weba“. Navodno je stranica također imala najveću kolekciju dječje pornografije ikad.
Uhićenja su pored SAD-a izvršena i u Turskoj, Peruu, Čileu, Izraelu, Maleziji te Ukrajini. U Europi je uhićeno i optuženo 368 osoba, tvrdi Europol.
Preko 300 djece koja su bila metama seksualnog zlostavljanja od ruku članova Playpen-a, identificirana su i odvedena na sigurno.
Osnivač Playpen-a, Steven W. Chase (58), osuđen je prošlog ponedjeljka na 30 godina zatvora. Stranica koju je pokrenuo u kolovozu 2014. okupila je gotovo 150.000 korisnika diljem svijeta, sve dok nije srušena u operaciji FBI-a.
Stranica je odmah po osnutku otkrivena, ali je nedostajalo informacija o lokaciji osnivača i vlasnika, zbog činjenice da se stranici moglo pristupiti samo pomoću preglednika kao što je recimo Tor Browser, a koji omogućuje izvjesno „skrivanje“ od praćenja.
Međutim, IP adresa vlasnika stranice slučajno je otkrivena, a zajedno s Chaseom su uhićeni i njegovi pomoćnici, Michael Fluckiger i David Browning, obojica državljani SAD-a. Oni su djelovali kao administratori stranice i osuđeni su na 20 godina zatvora.
‘Borci za privatnost’ zabrinuti za pedofile, a ne za zlostavljanu djecu
FBI je uspio pronaći stotine korisnika ove stranice, ali se također našao i na meti kritika zbog činjenice da je uz sudsko odobrenje sama agencija vodila stranicu 13 dana tijekom veljače 2015., kako bi otkrila tko ju sve posjećuje.
Upravo to je dovelo do toga da je agencija „zarazila“ preko 8000 računala korisnika koji su posjetili stranicu malware-om te ih time „hakirala.“ Playpen je navodno za vrijeme upravljanja FBI-a, bila čak i bolja te je primijećen i porast broja posjetitelja.
Prema riječima nekih stručnjaka za privatnost, FBI je ovim načinom navodno prekršio zakone o privatnosti.
„Nalog ovdje nije identificirao niti jednu posebnu osobu za pretraživanje ili zapljenu [materijala]. Niti je identificirao bilo kojeg specifičnog korisnika ciljane web stranice,“ tvrde iz organizacije Electronic Frontier Foundation, koja je dovela u pitanje legalnost djelovanja FBI-a.
Međutim, Stephen Wilson, iz Europskog centra za računalni kriminal (EC3), stao je u obranu ove prakse rekavši da „ako djelujemo s pravnim načelima iz 19. stoljeća, nećemo biti u mogućnosti učinkovito suzbiti kriminal na najvišoj razini.“
„Moramo uravnotežiti prava žrtava u odnosu prava na privatnost,“ tvrdi Wilson.
Izvor: narod.hr/tribun.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.