Nakon gotovo deset godina na čelu zemlje, kanadski premijer Justin Trudeau podnio je ostavku na mjesto vođe vladajuće Liberalne stranke. Podsjećamo na mandat ovog ljubitelja ljevičarskog Zapada koji je kao liberal u Kanadi u vrijeme pandemije provodio ekstremno restriktivne mjere, posebno protiv vozača kamiona koji su se pobunili protiv Trudeauovih ograničenja.
Najnovija kriza za Trudeaua izazvana je iznenadnom ostavkom njegove ministrice financija Chrystije Freeland, usred spora oko najboljeg načina za suočavanje s prijetnjom trgovinskih tarifa koje je najavio novoizabrani predsjednik SAD-a Donald Trump.
Na konferenciji za novinare u ponedjeljak, Trudeau je naveo “unutarnje borbe” unutar Liberalne stranke kao razlog zbog kojeg “ne može biti najbolja opcija” na sljedećim izborima. Govoreći ispred svoje rezidencije u Rideau Cottageu, Trudeau je rekao da je tijekom blagdana uzeo vremena za “razmišljanje” sa svojom obitelji.
>Kanada: Trudeau zbog ravnopravnosti uveo uloške i tampone u muške zahode
“Tijekom svoje karijere, svaki uspjeh koji sam osobno postigao bio je zahvaljujući njihovoj podršci i poticaju”, rekao je Trudeau.
“Namjeravam podnijeti ostavku na mjesto vođe stranke i premijera nakon što stranka izabere svog sljedećeg vođu kroz robustan, nacionalni, kompetitivan proces.”
Što je pošlo po zlu?
Brz uspon mladog talenta
Nakon što je započeo radni vijek kao nastavnik u srednjoj školi, Trudeau je preuzeo nekoliko obrazovnih uloga u dobrotvornim organizacijama i Liberalnoj stranci prije nego što je postao vođa kanadske centrističke Liberalne stranke 2013. godine. Na saveznim izborima dvije godine kasnije, predvodio je stranku do dramatične pobjede nad tada vladajućom Konzervativnom strankom, osiguravši parlamentarnu većinu.
Sa samo 43 godine, Trudeau je 2015. postao drugi najmlađi premijer u povijesti Kanade.
Kao sin bivšeg socijalističkog premijera Kanade Pierrea Trudeaua, Justin je 2015. bio predstavljen kao “novo mlado lice kanadske politike” u časopisu Vogue, dok su ga drugi mediji opisivali kao “iznimno privlačnog” novog premijera.
Neke od glavnih ranih politika njegove vlade uključivale su donošenje zakona o legalizaciji eutanazije 2016., legalizaciju rekreacijske uporabe kanabisa 2018. i pregovaranje o trgovinskom sporazumu između Kanade, SAD-a i Meksika 2018. godine. Trudeau je također uputio ispriku kanadskim starosjediocima u rezidencijalnim školama te primio tisuće izbjeglica.
Manjinska vlada i COVID
Trudeau je 2019. predvodio Liberalnu stranku do tijesne pobjede na izborima, gurnuvši svoju administraciju u manjinsku vladu.
Manje od dvije godine kasnije, održao je prijevremene izbore tijekom četvrtog vala pandemije COVID-a, računajući da će njegovo upravljanje pandemijom i visoke stope procijepljenosti donijeti jači mandat. Međutim, ponovno nije uspio osigurati parlamentarnu većinu.
Kanadski zakoni o dobrovoljnom asistiranom umiranju, među najliberalnijima u svijetu, postali su predmet intenzivnijeg pritiska od 2022., jer su zagovornici tvrdili da sustav treba detaljniju kontrolu. Istaknuto je da je značajan broj ljudi eutanaziran, iako su mogli biti zbrinuti boljom državnom pomoći.
>Kanadski sud: Trudeau se neustavno borio protiv Konvoja slobode
Rastuće nezadovoljstvo
Trudeau je u posljednjih nekoliko godina postao duboko nepopularan zbog naglog porasta imigracije, vrtoglavih cijena stanovanja i inflacije. Više od 70 posto Kanađana u anketama je izjavilo da je zemlja “slomljena” pod njegovim vodstvom.
U listopadu ove godine, Trudeau je najavio da će Kanada smanjiti stalnu migraciju za 21 posto do 2025. – s 500.000 na 395.000 migranata – priznavši da vlada “nije uspjela postići pravu ravnotežu” s ranijim ciljevima.
Prosvjedi vozača kamiona
Trudeauov mandat obilježili su i prosvjedi kamiondžija protiv COVID mjera. Prosvjedi, koji su započeli u siječnju 2022., bili su gotovo u potpunosti mirni i uključivali su vozače kamiona koji su svojim vozilima blokirali ceste u Ottawi i duž granice sa SAD-om u znak protivljenja obaveznom cijepljenju i “lockdownu”, zbog čega su lažno označeni kao “rasisti” od strane Trudeauove vlade.
Sudac Saveznog suda Richard Mosley presudio je da je primjenjivanje Zakona o izvanrednim situacijama od strane liberalne vlade Justina Trudeaua za zaustavljanje niza prosvjeda predvođenih vozačima kamiona u veljači 2022. bilo “nerazumno”.
Problemi s Trumpovim carinama
Trump je najavio planove za uvođenje carine od 25 posto na proizvode iz Kanade nakon što je u studenom osvojio drugi mandat u Bijeloj kući. Novoizabrani predsjednik koristi prijetnju carinama — koje poskupljuju uvozne proizvode za građane SAD-a — kao način pritiska na Kanadu zbog imigracije.
Trump i Trudeau, koji su na potpuno suprotnim krajevima političkog spektra, nikada se nisu slagali. Milijarder je podrugljivo nazvao Trudeaua „guvernerom Justinom Trudeauom iz velike savezne države Kanade“ nakon nedavnog radnog sastanka u predsjednikovom imanju Mar-a-Lago.
Dana 16. prosinca, kanadska zamjenica premijera i ministrica financija Chrystia Freeland dala je ostavku zbog ovog pitanja, samo nekoliko sati prije nego što je trebala objaviti najnoviji ekonomski plan zemlje, dovodeći u pitanje Trudeauovu sposobnost da se nosi s nadolazećom Trumpovom administracijom.
Trudeau je to nazvao jednim od “najgorih dana” za Liberalnu stranku, što je na kraju dovelo do njegove vlastite ostavke.
Na konferenciji za novinare u ponedjeljak, Trudeau je upitan za njegovo viđenje sukoba s Freeland.
Trudeau je pohvalio Freeland kao „nevjerojatnu političku partnericu“ tijekom gotovo deset godina suradnje, ali je izrazio razočaranje zbog njezine ostavke, piše Independent.
„Chrystia je bila uz mene gotovo 10 godina. Bila je nevjerojatna politička partnerica kroz gotovo sve što smo radili kao vlada i kao stranka tijekom proteklog desetljeća“, rekao je Trudeau.
Međutim, dodao je: „Zaista sam se nadao da će pristati nastaviti kao moja zamjenica premijera i preuzeti jedan od najvažnijih zadataka, ne samo za ovu vladu, već i za ovu zemlju, no odlučila je drugačije u vezi s onim što se dogodilo.“
>Trudeau podnio ostavku: Liberali stoje vrlo loše u anketama
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Independent
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.