Na današnji dan prije 22 godine u srijemskom selu Hrtkovcima održan je miting na kojemu su pročitana imena 17 mještana hrvatske nacionalnosti kojima je zaprijećeno da se moraju iseliti, a 20 obitelji hrvatske nacionalnosti nasilno je izbačeno iz svojih domova, podsjetio je u utorak Demokratski savez Hrvata u Vojvodini (DSHV).
“Taj se događaj uzima kao početak progona nesrpskog stanovništva i ostalih neistomišljenika iz Srijema, a poznato je kako su upravo srijemski Hrvati bili pod najžešćim udarom”, navodi se u priopćenju DSHV-a o tom događaju.
Deseci tisuća nedužnih stanovnika, lojalnih građana Srbije koji nisu imali nikakvu drugu krivnju osim nacionalne pripadnosti, morali su se iseliti zbog ubojstava, incidenata, prijetnji i opće nesigurnosti.
“Od toga se ovdašnja hrvatska zajednica vrlo teško može oporaviti. Ističemo kako su vojvođanski Hrvati nedužna žrtva besmislene agresije i rata i da sami nikada nisu dali povoda da ih se tako surovo kazni”, ističe DSHV.
U priopćenju stranka izražava nadu “kako će postojati snaga da se zajednički gradi novo društvo na temeljima tolerancije, suradnje i prihvaćanja”.
Zbog tragičnih događaja koji su slijedili poslije 6. svibnja Hrtkovci su postali sinonim protjerivanja Hrvata iz Srijema, premda su tome prethodno bili izloženi i njihovi sunarodnjaci u drugim mjestima, Slankamenu i Golubincima.
Tijekom devedesetih iz Srijema je protjerano ili se pod pritiskom iselilo oko 30.000 Hrvata.
Predsjedniku Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislavu Šešelju, koji je prisustvovao mitingu u Hrtkovcima 6. svibnja, pred Haškim tribunalom se sudi po optužnici koja ga, među ostalim, tereti i za etničko čišćenje u Vojvodini.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h
Photo: www.dw.de
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.