Nekoliko desetaka pripadnika udruge Zaboravljeni branitelji iz BiH blokirali su u utorak tijekom jutra dva granična prijelaza prema Republici Hrvatskoj, potvrdili su za Hinu iz Auto moto saveza BiH (AMSBiH) sa sjedištem u Mostaru.
“Zbog prosvjeda branitelja na snazi je obustava prometa na graničnim prijelazima Gorica i Bijača”, naveli su iz Auto moto saveza. Dodali su kako je promet obustavljen oko 11.15 sati te da se ne propuštaju nikakva vozila.
Iako su predstavnici udruge Zaboravljenih branitelja jučer najavili da će blokirati sve granične prijelaze i cijelu Federaciju BiH, to se ipak nije dogodilo, nego su blokirana tek dva granična prijelaza RH i BiH nedaleko Imotskog, odnosno Ploča s bosanskohercegovačke strane.
Iz ove udruge zatražili su da se na današnjoj sjednici Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH kao točka dnevnog reda stavi i prihvati rezolucija u kojoj se traži uvođenje naknada za razvojačene branitelje koji su sudjelovali u ratu.
Policija u BiH prekinula blokadu granice prema RH
Članovi udruge prekinuli su oko 17 sati prosvjed na graničnome prijelazu blizu Imotskoga, a policijskom intervencijom ukinuta je i blokada na prijelazu Bijača te je uspostavljen promet koji je bio blokiran od 11.00 sati.
“Nešto prije 17.00 sati članovi udruženja Zaboravljeni branitelji prekinuli su prosvjed s bosanskohercegovačke strane na graničnome prijelazu nedaleko od Imotskog, dok je policija intervenirala na drugom graničnom prijelazu Bijača nedaleko od Ploča te je uspostavljen promet koji je bio blokiran od danas u 11.00 sati”, objavili su lokalni mediji pozivajući se na očevice.
Policija je u Gorici kod Gruda najprije upozorila okupljene da prosvjed nije najavljen i odobren te da time čine kazneno djelo, nakon čega se nekoliko desetaka bivših branitelja mirno razišlo na graničnom prijelazu Gorica kod Gruda.
Istodobno, nekoliko prosvjednika odbilo je postupiti po zahtjevu policije na drugom graničnome prijelazu Bijača nedaleko od Ploča. Nakon toga pripadnici interventne policije i pripadnici Jedinice za posebne namjene izveli su akciju i osigurali odvijanje prometa.
Po medijskim navodima nekoliko branitelja je uhićeno, no u MUP-u Županije zapadnohercegovačke nisu mogli potvrditi tu informaciju do okončanja policijske akcije.
Nekoliko desetaka branitelja u utorak u 11.00 sati potpuno je blokiralo granične prijelaze Gorica i Bijača. Oni traže da Parlament Federacije BiH prihvati Rezoluciju po kojoj bi bivši branitelji dobivali naknade. Federalni parlament odbio je danas uvrstiti tu inicijativu, a resorni ministar branitelja Salko Bukvarević istaknuo je da je dio zahtjeva branitelja već uvažen.
Osnovni zahtjev iz predložene rezolucije je da razvojačeni branitelji koji su se borili u proteklom ratu u BiH dobiju po 6 maraka za svaki mjesec sudjelovanja na prvoj borbenoj crti te da bude sastavljen nov, jedinstveni registar branitelja.
U nekoliko navrata ta je udruga najavljivala blokadu cijele Federacije BiH, no najčešće su uspijevali blokirati tek nekoliko graničnih prijelaza između BiH i Republike Hrvatske na području Hercegovine.
Izvor: narod.hr/hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.