Zaklada otvorenog dijaloga Soroseve aktivistice Lyudmyle Kozlovske zajedno se škotskim tvrtkama bila umiješana u pranje novca, navodi britanski Sunday Times. Kozlovska je inače akreditirana lobistica u Europskom parlamentu.
Moldavska parlamentarna komisija povezala je Zakladu otvorenog dijaloga s novcem oligarha povezanih s Rusijom.
Prema nalazima moldavske parlamentarne komisije, novac je bio namijenjen financiranju lobiranja oligarha Mukhtara Ablyazova i Veceslava Platona. Komisija je pojasnila da su Kozlovska i njena zaklada sudjelovale u subverzivnim aktivnostima protiv Republike Moldavije, a financirane od ruskih tvrtki za naoružanje na kojima su izrečene sankcije.
>Mađarski think-thank: Parlament EU povećao je izdavanja za Soroseve udruge na 1,8 milijardi eura
Komisija optužuje Zakladu otvorenog dijaloga i Kozlovsku da imaju “odnose i obveze prema agentima obavještajnih službi Ruske Federacije” i da su “ovisni o njima”, čineći ih oruđem za meke intervencije koje koriste specijalne službe Ruske Federacije u hibridnom ratu koji se počeo voditi protiv država koje ona smatraju neprijateljima geopolitičkih interesa Ruske Federacije u istočnoj Europi, navodi EUtoday.
Podsjetimo, Poljska je u kolovozu 2018. bez objašnjenja deportirala Kozlovsku iz Schengenske (EU) zone međutim, dobila je pravo stalnog boravka u Belgiji. Tada je Zaklada otvorenog dijaloga u vlasništvu Georgea Sorosa nazvala deportaciju “činom političke prirode koju su provele poljske vlasti kako bi zaustavile aktivnosti organizacije u zemlji i inozemstvu”. Kozlovska je inače akreditirana lobistica u Europskom parlamentu.
Kozlovskin muž, Bartosz Kramek, šef Zaklade otvorenog dijaloga, je pozivao na različite postupke građanskog neposluha u Poljskoj.
Tijekom njene deportacije iz Poljske, Kozlovsku su podržali prvi potpredsjednik Europske komisije Frans Timmermans, vođa europskih liberala (ALDE) Guy Verhofstadt, ali i bivši poljski predsjednik Lech Walesa za kojeg je lani potvrđeno kako je bio komunistički doušnik.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Sunday Times
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.