Opioid fentanil preplavio je velike američke gradove, kao i nova droga ksilazin, poznatija kao “zombi droga” ili “tranq”. Iznimno je opasna jer se kombinira s heroinom i fentanilom.
Ovisnici najčešće ne znaju što uzimaju jer dileri u heroin ili morfij dodaju jaki sintetski opioid fentanil i sredstvo za smirenje životinja ksilazin kako bi smanjili troškove proizvodnje.
Fentanil je smrtonosan već u dozi od dva miligrama, što je ekvivalent težini nekoliko zrnaca pijeska. Krijumčari, kao i sami korisnici, teško mogu precizno izmjeriti takve mikrokoličine.
U SAD-u su učestale tragedije u kojima ovisnici kupuju morfij, a dileri im isporuče fentanil, smrtonosan i u mikrodozama. Posljedično od 2021. godišnje od predoziranja u SAD-u umire i po 100.000 ljudi. 66 posto tih smrti povezano je s fentanilom.
Što je Fentanil?
Fentanil je sintetski opioid koji služi za ublažavanje boli, 50 puta jači od heroina i sto puta jači od morfija. Objavljeno je to na stranicama američke policijsko-obavještajne agencije za suzbijanje droga (DEA).
U medicini se koriste kao analgetik ili anestetik. Primjerice, fentanil se, navode stručnjaci američkog Centra za liječenje i prevenciju bolesti (CDC), propisuje za liječenje jakog bola nakon operativnih zahvata te u uznapredovalom stadiju raka.
Fentanil se kao sastojak analgetika može nabaviti na recept u obliku flastera, sprejeva za nos ili tableta koje se otapaju pod jezikom.
Ilegalno proizvedeni fentanil
Osim farmaceutskog fentanila, u optjecaju je i ilegalno proizvedeni, a oba se smatraju sintetičkim drogama. Na ulici u SAD-u prodaje ga se pod nazivima China Girl, Dance Fever, Murder 8, Poison i Tango & Cash. Može biti u obliku praha koji se ušmrkava ili puši, u obliku tableta, pilula ili flastera.
Legendarni Prince preminuo je od predoziranja fentanilom, a njegova smrt upozorila je na razmjere opioidne krize koja je zahvatila SAD. Fentanil se proizvodi u laboratorijima, primarno iz piperidina, spoja koji se koristi u sintezi mnogih lijekova.
Ilegalno proizvedeni fentanil sintetizira se uglavnom u Kini, Meksiku i Indiji kao prah ili prešane tablete. Često ga se miješa s drugim drogama i pretvara u tablete koje nalikuju na druge opioide.
Izvozni hit
Zbog niže cijene proizvodnje u usporedbi s tradicionalnim drogama, droga fentanil je posljednjih godina postao izvozni hit meksičkih narkokartela. Ozloglašeni narkokartel Sinaloa zarađuje više na fentanilu nego na kokainu ili bilo kojoj drugoj drogi, pišu meksički mediji.
Navode da se ta bijela supstanca puši, ušmrkava ili ubrizgava, a može se naručiti na “dark webu”, nakon čega se dostavlja poštom u obliku praha ili tableta.
Slučajevi predoziranja i smrti u SAD-u povezani su uglavnom s ilegalno proizvedenim fentanilom. Prodavači droge miješaju fentanil s ilegalnim drogama, poput heroina, kokaina, metamfetamina i MDMA-a, kako bi pojačali njihove učinke, često bez znanja korisnika.
Kako djeluje Fentanil
Slično morfinu, fentanil izaziva opuštanje, smanjuje bol, smiruje, usporava rad srca, snižava tjelesnu temperaturu i izaziva respiratornu depresiju. Upravo je prestanak disanja najveća opasnost.
O veličini krize s fentanilom u SAD-u govore velike reportaže objavljene na internetu s videozapisima, pune jezivih priča žrtava ove droge, koju se u međuvremenu počelo pojačavati analgetikom koji veterinari prepisuju životinjama – ksilazinom.
Ksilazin
Ksilazin je droga koja se koristi za ublažavanja boli i opuštanje mišića kod velikih životinja, poput konja, goveda ili jelena. Nije odobren za upotrebu kod ljudi. Psihoaktivan je i osnažuje doživljaje zbog čega uživa veliku popularnost kod ovisnika.
Uličnim žargonom ksilazin se naziva tranq, a koristi se za pojačavanje učinka heroina, fentanila i kokaina. Veliki je problem s uzimanjem tranqa otvaranje rana i čireva na koži. Uz dugotrajnu upotrebu, te se lezije mogu raširiti po rukama i nogama uzrokujući odumiranje tkiva, infekcije i amputacije.
Kensington, epicentar ksilazina
Ovisnici o tranqu često nisu svjesni svoje okoline i može ih se vidjeti kako hodaju u transu zbog čega se ksilazin naziva i “zombi drogom”. Dileri tajno dodaju ksilazin skupljim opioidima kako bi smanjili troškove i povećali učinak, što dovodi do strašnih nuspojava, uključujući smrt, pokazuju uznemirujuće snimke iz Kensingtona, četvrti Philadelphije, koja je najpoznatija kao najveća otvorena trgovina drogom na svijetu (open drug market).
Taj je američki grad nazvan ”epicentrom ksilazina” u SAD-u. Ističe se i kako ksilazin nije opioid pa ne reagira na nalokson, lijek za hitno liječenje u slučajevima predoziranja heroinom, fentanilom ili morfijem.
Na snimci “Like Zombie City on Kensington Ave Philadelphia” mogu se vidjeti beskućnici u Kensingtonu, sjeveroistočnoj četvrti Philadelphije, kako ušmrkavaju, puše, ubrizgavaju ili udišu ksilazin.
Snimke svjedoče da u krizi opioida u SAD-u postoji jaka socioekonomska dimenzija. Naime, u njoj važnu ulogu igra siromaštvo i život na marginama društva.
No, fentanil je ”pokorio” i susjednu Kanadu, posebno megalopolis Vancouver, koji je od nekoć fantastičnog grada postao opasno mjesto prepuno droge, posebice sintetičke, kriminala i čestih napada na stanovnike.
Europska unija i nova droga
Na području Europske unije u 2021. godini zabilježeno je 137 smrtnih slučajeva izazvanih predoziranjem fentanilom. Njemačka je s 88 smrtnih ishoda daleko prednjačila pred ostalim državama EU. U susjednoj Sloveniji zabilježena su dva slučaja konzumiranja s fatalnim posljedicama, podaci su Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ).
Sama činjenica da se od zloupotrebe fentanila počelo umirati u nama susjednoj zemlji, s kojom dijelimo slobodan protok ljudi i roba, poziv je na pojačano djelovanje policije i carine u suzbijanju ove globalne prijetnje.
Fentanil u Hrvatskoj
U Ministarstvu unutarnjih poslova (MUP) ističu da u Hrvatskoj još nisu zabilježeni slučajevi ilegalne proizvodnje ili predoziranja fentanilom, a do sada nisu evidentirali niti kupovinu fentanila preko društvenih mreža ili tzv. ”dark weba”. Zabilježili su samo jednu zapljenu 2017. godine izuzetno male količine 4F-iBF (4-fluorizobutirilfentanila) u pismu poslanom iz Kine.
>Trump i Xi za jaču suradnju u borbi protiv droge fentanila
Krajem 2022. godine i tijekom 2023. evidentirana su dva smrtna slučaja u Zagrebu, gdje je obdukcijom te vještačenjem utvrđena prisutnost fentanila u organizmu, no uzrok smrti nije bilo predoziranje ”ilegalnim” fentanilom. Radilo se o liječenim ovisnicima kod kojih je smrt nastupila kao posljedica zloupotrebe farmakološke terapije protiv bolova.
U 2019. godini, toksikološkom analizom nakon smrti gušenjem u sadržaju želuca umrle žene, utvrđena je prisutnost jednog derivata fentanila. To su do sada jedina četiri slučaja u kojima je identificirana prisutnost fentanila ili njegovih derivata.
>‘Zombi droga’ fentanil pred vratima Hrvatske: Cijela Europa u strahu
U MUP-u navode da se fentanil može pojaviti na ilegalnom narko tržištu u regiji u dva oblika. Klasičan oblik je da se heroin zamijeni fentanilom (fentanil se pomiješa s kofeinom i paracetamolom), a drugi je oblik da ga se doda u smjesu heroina kako bi ovisnika navikao na fentanil.
Upozoravaju i kako se osim fentanila, na ilegalnom narko tržištu EU pojavio i opioid nitazen koji je sličnog učinka.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.