Četvrtak, 8 svibnja, 2025
11.8 C
Zagreb
Pratite nas:
ZAMRZNUTI EMBRIJ JE DIJETE

Trump je liberalizirao in vitro oplodnju: Zašto se Katolička crkva tome protivi?

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trump je krajem veljače potpisao izvršnu uredbu kojom želi in vitro oplodnju (IVF) učiniti dostupnijom i jeftinijom. In vitro oplodnjom se inače gotovo polovica ljudskih embrija začetih na umjetan način uništava, jer su postali “višak”. Ako se uzme u obzir, ne namjera, već konačan rezultat in vitro oplodnje, nema bitne razlike između nje i pobačaja, stoga joj se Nauk Katoličke crkve protivi.

Protivnici pobačaja kritizirali su odluku Trumpa, ali i republikance koji su je podržali. Naglasili su da preživi samo 7 % ljudskih embrija začetih in vitro. Ostalih 93 % ostaje zamrznuto na neodređeno vrijeme, skonča spontanim pobačajem ili se namjerno prekine njihov život. Riječ je o milijunima života.

>Kritike na račun Trumpa zbog odluke o umjetnoj oplodnji: To nema veze sa životom

Trump je već u predizbornoj kampanji najavio liberalizaciju in vitro oplodnje (IVF)

Trumpova izvršna uredba nalaže da u roku od 90 dana predsjednikov pomoćnik za unutarnju politiku dostavi popis političkih preporuka za ”zaštitu pristupa IVF-u”. To bi podrazumijevalo i značajno smanjenje troškova IVF tretmana koji inače padaju na teret pacijenata i zdravstvenih osiguravatelja. Veliki pobornik IVF-a i surogatstva je Musk. Mediji navode da je devetero njegove djece začeto in vitro, a za više njih koristio je surogatstvo.

”Politika moje administracije je osigurati siguran i pouzdan pristup IVF tretmanima. To uključuje i uklanjanje nepotrebnih zakonskih i regulatornih prepreka. Sve kako bi ovi postupci postali znatno dostupniji i financijski prihvatljiviji”, navodi se u uredbi.

Trump je u predizbornoj kampanji najavljivao da će provoditi politiku koja bi olakšala pristup in vitro oplodnje. Na čuđenje zagovaratelja života, izrazio joj je podršku i nakon odluke Vrhovnog suda Alabame iz 2024. Tada je Vrhovni sud Alabame presudio da su zamrznuti embriji djeca te da oni koji ih unište (usmrte) mogu biti procesuirani zbog ubojstva.

>Vrhovni sud u Alabami: Zamrznuti embrij je dijete, a život počinje začećem

Ima li razlike između in vitro oplodnje i pobačaja?

Postupak izvantjelesne oplodnje (in vitro) je kada zametak nastaje izvan tijela žene, odnosno u ”epruveti”, koji se onda prenosi u ženinu maternicu. Nijedan od postupaka in vitro, medicinski gledano, ne jamči uspješnost, u smislu da će doista doći do rođenja djeteta. Štoviše, ukupno gledano, uspješnost svih tehnika koje se primjenjuju iznosi tek oko 15-25%. To će ovisiti o mnogim faktorima. Primjerice, o kvaliteti spolnih stanica, kvaliteti zametaka, prihvaćanju tijela, visini ženinih godina, težini neplodnosti itd. Dakle, prilikom postupka in vitro (IVF) gotovo polovica ljudskih embrija stvorenih na ovaj način se odbacuje tijekom procesa – postaju višak. Drugim riječima, da bi jedan embrij uspio, toliko embrija mora umrijeti. A embrij je ljudsko biće.

Prema Centru za genetiku i društvo, ovaj postupak je doveo do odbacivanja milijuna ljudskih embrija. To je jednako ubijanju milijuna nevinih života.

Pojam in vitro (lat. u staklu) koristi se jer su rani biološki eksperimenti kultiviranja tkiva izvan živućeg organizma od kojeg potječu, bili provođeni u staklenim posudama – čašama, epruvetama ili petrijevim zdjelicama. Kolokvijalni izraz za djecu začetu IVF-om, ”bebe iz epruvete”, odnosi se na plastične cilindrične posudice koje se koriste u kemijskim i biološkim pokusima. Međutim, in vitro oplodnja se obično vrši u plitkim staklenim ili plastičnim posudicama koje se zovu petrijeve zdjelice.

Možda će vas zanimati

Sva zla in vitro oplodnje: Da bi jedan embrij preživio, drugi moraju biti uništeni

Prilikom postupka in vitro (IVF) gotovo polovica ljudskih embrija stvorenih na ovaj način se odbacuje tijekom procesa – postaju višak.

Što nam je Ivan Pavao II poručio o in vitro oplodnji?

O pogledu Crkve na IVF najbolje govori Donum Vitae (Dar života). Naputak je to o poštivanju ljudskog života u nastanku i o dostojanstvu rađanja iz 1987. Kongregacije za nauk vjere kojeg je odobrio papa Ivan Pavao II. U kontekstu oplodnje in vitro navodi da je dijete dar, a ne predmet ili nečije pravo.

Crkva navodi i da se ovim postupkom umjetne oplodnje čine brojni pobačaji, jer toliki embriji prilikom ovog postupka bivaju odbačeni, odnosno ubijeni. Ovaj postupak iz sebe isključuje Božji naum stvaranja čovjeka koji bi trebao nastati i roditi se iz odnosa dvaju osoba. A ne kao tehnički produkt.

U dokumentu Donum Vitae stoji da se dar ljudskog života mora ostvariti u braku kroz posebne i isključive čine muža i žene, u skladu sa zakonima upisanim u njihove osobe i u njihovu zajednicu.

”Oplodnja koja se postigne izvan tijela bračnih drugova samim tim lišena je značenja i vrednota što se izriču govorom tijela i u sjedinjenju ljudskih osoba.” Donum Vitae uspoređuje IVF s pobačajem. Navodi da su ”kroz te postupke, s očito suprotnim svrhama, život i smrt podvrgnuti odluci čovjeka, koji se tako dekretom postavlja kao davatelj života i smrti.”

…Život i identitet zametka povjereni su moći liječnika i biologa i uspostavlja se gospodstvo tehnike nad ishodištem i sudbinom ljudske osobe. Takvo gospodstvo u sebi je u suprotnosti s dostojanstvom i jednakošću, koji su nužno zajednički roditeljima i djeci. Začeće in vitro rezultat je tehničkog pothvata kojim se dolazi do oplodnje. Ono se doista ne postigne niti stvarno želi kao izraz i plod specifičnog čina bračnog sjedinjenja.”

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

>Zamke in vitro oplodnje: Dvije lezbijke jedna drugoj rodile dijete

>Užas: Paris Hilton kaže da je zamrznula 20 dječaka in vitro oplodnjom jer želi djevojčicu

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/CNN/CNA/Donum Vitae

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci