Arbitražni sud pozvao Hrvatsku i Sloveniju da se dodatno izjasne o prestanku arbitraže

Foto: fah

Stalni arbitražni sud (PCA) u Den Haagu pozvao je u srijedu Hrvatsku i Sloveniju da se dodatno očituju o pravnim posljedicama hrvatskog stajališta da se arbitražni postupak rješavanja međusobnog graničnog prijepora okonča, te objavio da u ožujku iduće godine o tome namjerava održati još jedno sudsko saslušanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska jer arbitražni sud s dva pisma u srpnju ove godine obavijestila da je pokrenula postupak prestanka sporazuma o arbitraži jer je Slovenija bitno povrijedila njegove odredbe, te da je notom obavijestila Ljubljanu da istupa iz arbitražnog sporazuma i postupka koji smatra nepovratno kompromitiranim, pri čemu se pozvala na Bečku konvenciju o međunarodnom ugovornom pravu.

Slovenija je pak sudu nakon toga uputila dopis u kojemu navodi da ne prihvaća “jednostrano istupanje” Hrvatske iz sporazuma, nego smatra da bi se postupak pred arbitrima morao nastaviti i rezultirati presudom koja će obvezivati obje strane.

PCA je u srijedu u priopćenju objavljenom na svojim web-stranicama naveo da je arbitražni sud opet kompletiran nakon ostavke ranijeg hrvatskog i slovenskog arbitra jer je predsjednik arbitraže imenovao dva nova arbitra u tom tijelu, te da sada može odlučivati o zahtjevu Hrvatske da se arbitraža zaključi, odnosno o pravnim posljedicama tog stajališta, o čemu se dodatno moraju očitovati obje starne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od hrvatske se vlade očekuje da dodatne argumente o svom stajalištu sudu iznese 15. siječnja, a od slovenske do 26. veljače iduće godine, a sud navodi da nakon toga u ožujku namjerava održati još jedno saslušanje o sporu.

Slovensko ministarstvo vanjskih poslova odmah je potvrdilo da je primilo obavijest arbitražnog suda, te ponovilo poznato stajalište Ljubljane da arbitražni postupak treba biti nastavljen i završiti obvezujućom presudom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.