Berlinska konferencije o zapadnom Balkanu iznjedrila ambiciozan plan

Danas je u Berlinu održana konferencija o zapadnom Balkanu na kojoj su sudjelovali šefovi vlada, ministri vanjskih poslova te ministri gospodarstva Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Hrvatske, Crne Gore, bivše jugoslavenske Republike Makedonije, Srbije i Slovenije kao i predstavnici Europske unije, Austrije i Francuske. Hrvatsko izaslanstvo predvodio je premijer Zoran Milanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svrha konferencije bila je dati nove impulse koji bi vodili rješavanju otvorenih pitanja u regiji u iduće četiri godine. Konferencija se odvijala i pod simbolikom stote obljetnice izbijanja prvog svjetskog rata, čiji se početak veže upravo uz atentat u Sarajevu.

Sudionici konferencije dali su zajedničku izjavu u kojoj se obvezuju da će u sljedeće četiri godine “zajedno ulagati pojačane napore oko daljnjeg konkretnog napretka u procesu reformi, rješavanju otvorenih bilateralnih i nacionalnih pitanja te pomirbi unutar i između društava u regiji.”

Odlučeno je i da će se u iduće četiri godine do 2018. jednom godišnje održavati ovakvi sastanci kako bi “provodili agendu dogovorenu na današnjem susretu te je ojačali daljnjim konkretnim projektima”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mjesto održavanja sljedeće konferencije već je poznato, budući da je Austrijski savezni kancelar uputio poziv za prvu sljedeću konferenciju 2015. u Austriji što će, kako piše u prioćenju predsjedništva konferencije, biti prigoda da se povuče prva bilanca.

Put u europsku budućnost

“Još prije petnaest godina vijesti iz regije bile su obilježene ratom, progonom i razaranjima. Danas je jasno da je regija već postigla ogroman uspjeh u uspostavi stabilnosti, izgradnji dobrosusjedskih odnosa i modernizaciji država, društava i gospodarstava”, navodi se u izjavi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ističu se i da je politika proširenja Europske unije u odlučujućoj je mjeri doprinijela tom napretku, te da su “sve države zapadnog Balkana uvjerene su da njihova budućnost leži u Europskoj uniji”.

Njemačka je svjesna svoje odgovornosti

Njemačka savezna vlada izričito je naglasila svoju opredijeljenost u vezi s europskom perspektivom država zapadnog Balkana. “Sve države zapadnog Balkana imat će mogućnost pristupiti Europskoj uniji ako ispune preduvjete pristupanja. Njemačka je svjesna svoje odgovornosti za mirnu, stabilnu, demokratsku i na vladavini prava utemeljenu budućnost zapadnog Balkana te će podupirati regiju na putu prema takvoj budućnosti.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reforma Bosne i Hercegovine

Svi sudionici složilli su e da je nužno da se otvorena pitanja rješavaju na najbrži mogući način i u smislu dobrosusjedskih odnosa i rasta stabilnosti u regiji. Predsjednici vlada Srbije i Kosova iznova su potvrdili svoju odlučnost da se ojača dinamika procesa normalizacije odnosa. To uključuje i rješenje spora oko imena između bivše jugoslavenske Republike Makedonije i Grčke. “Sudionici su suglasni da se taj spor mora žurno riješiti spremnošću obiju strana na kompromis. Pozitivan utjecaj regionalnih susjeda mora se, gdje je to moguće, iskoristiti ako može biti povoljan u svladavanju unutarnjepolitičkih izazova. To u posebnoj mjeri vrijedi za obnavljanje reformskog procesa u Bosni i Hercegovini.”

“Države zapadnog Balkana dijele spremnost za pojačanom uzajamnom suradnjom. Važnu ulogu pritom imaju regionalne organizacije poput Vijeća za regionalnu suradnju.”, ističe se u zajedničkoj izjavi, te se dodaje da “Regionalna suradnja treba obuhvaćati i razinu civilnog društva. Države sudionice potvrđuju i dijele u vezi s tim želju da se izgradi prekogranična razmjena prije svega među mladim naraštajima.”

Suzbijanje korupcije organiziranog kriminala

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Poseban izazov mladih demokracija zapadnog Balkana ostaje daljnje poboljšanje dobre vladavine”, navodi se u zajedničkoj izjavi. “Države sudionice suglasne su da se moraju poduzeti daljnje mjere suzbijanja korupcije i organiziranog kriminala. Države zapadnog Balkana ističu svoju volju da pristupe daljnjim reformama radi veće pravne sigurnosti u svojim zemljama, očuvaju i jačaju nezavisnost pravosuđa te intenziviraju prekograničnu suradnju u regionalnim i bilateralnim strukturama.”

Preduvjet demokracije pluralistička medijska scena

U pluralističkoj demokraciji i oporba mora moći i htjeti igrati svoju ulogu u parlamentarnom okviru, ističe se u izjavi, te dodaje da i politički aktivno civilno društvo može na konstruktivan način pružati potporu daljnjem jačanju demokratskog društva u državama zapadnog Balkana podupirući time i njihovo približavanje Europskoj uniji. Preduvjet je, među inim, pluralistička medijska scena, nezavisni sindikati i gospodarstvo koje, oslobođeno utjecaja politike, može ispuniti svoju ulogu kao dio cjeline društva.

“Njemačka ostaje opredijeljena prema poticanju medijskih sloboda u regiji. Njemačko ministarstvo vanjskih poslova u okvirnom programu današnje konferencije organizira za dvanaest vodećih novinarki i novinara iz svih država regije radionicu koja služi tom cilju.”

Pozitivna investicijska i pravna sigurnost

Održivi gospodarski rast, a time i održivo jačanje blagostanja stanovništva, bit će mogući samo uz otvorena tržišta i inozemna ulaganja, ističe se. “Pozitivna investicijska klima od odlučujućeg je značenja osobito za angažman malih i srednjih poduzeća. Pravna sigurnost i nulta tolerancija prema korupciji pritom zauzima središnje mjesto. Države sudionice žele poboljšati suradnju s investicijskim agencijama i razmjenu iskustava s Germany Trade and Investom. Države zapadnog Balkana trebale bi pojačati svoje napore u svladavanju postojećeg deficita tekuće bilance. Njemačko gospodarstvo poduprijet će daljnje jačanje izvozne snage regije pokretanjem kupovne inicijative za zapadni Balkan u proljeće 2015.”

Regionalna konferencija u Crnoj Gori 2014.

Ističući da se konkurentnost mora povećavati regionalnim stvaranjem vrijednosti, sudionici konferencije su priopćili da će konkretan doprinos tome dat će aktivnosti Vijeća za regionalnu suradnju te inicijativa njemačkog gospodarstva da se u rujnu 2014. u Crnoj Gori održi regionalna konfrencija o ovoj temi.

Europska energetska politika i sigurnost energetske opskrbe
“Države sudionice suglasne su da je europska energetska politika sve važnija za države zapadnog Balkana. Regionalna suradnja u sklopu Energetske zajednice jugoistočne Europe važan je sastavni je dio posebno zbog sigurnosti energetske opskrbe, ciljeva energetske efikasnosti te u zaštiti klime. Države zapadnog Balkana nastavit će intenzivno sudjelovati u daljnjem razvoju Energetske zajednice prevladavajući deficite u
implementaciji”, navodi se u zajedničkoj izjavi.

Prometna zajednica

Države sudionice zajedničkog su stajališta da prometna zajednica za zapadni Balkan kroz poboljšanu logističku povezanost regije sa europskim tržištima na kojima vlada snažna potražnja, može dati pozitivne poticaje gospodarskom razvoju. Jednako vrijedi i za izgradnju informacijske i komunikacijske infrastrukture pod pouzdanim okvirnim uvjetima, ističe se u prioćenju.

Problem nezaposlenosti mladih

Države sudionice smatraju i da je za smanjenje nezaposlenosti mladih neophodno akademsko i stručno obrazovanje usklađeno s potrebama. Navodi se da projekti njemačkog gospodarstva kojima se podupire stručno obrazovanje u državama zapadnog Balkana služe tom cilju.

Njemačka spremna pomoći dodatnim mjerama

“Njemačka je u sklopu postojećih programa gospodarske suradnje i razvoja spremna provoditi dodatne mjere kako bi pružila potporu državama regije u što učinkovitijem korištenju europskih IPA sredstava za približavanje Europskoj uniji (Instrument for Pre-Accesion Assistance). Njemačka razvojna suradnja već je dvadesetpet godina pouzdan partner država Balkana. Ona je sastavni dio njemačkih napora u približavanju zemalja EU”, zaključuje se u zajedničkom priopćenju s berlinske konferencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.