Njemački kancelar Olaf Scholz i američki predsjednik Joe Biden iskazali su odlučnost u zajedničkoj podršci Ukrajini. Priopćeno je to u petak u Berlinu gdje su se dvojica državnika susrela dva i pol tjedna uoči američkih predsjedničkih izbora. Istovremeno, u Bruxellesu su se sastali glavni tajnik NATO-a i ukrajinski predsjednik Zelenski.
> Zelenski predstavio ukrajinskom parlamentu plan pobjede nad Rusijom
Njemački kancelar zahvalio je Joeu Bidenu na suradnji posljednjih godina i posebno na zajedničkoj pomoći Ukrajini u ratu s Rusijom. “Ukrajina se već više od dvije i pol godine hrabro odupire ruskoj agresiji i to uz pomoć partnera, prije svega SAD-a i Njemačke, ne bi bilo moguće. Mi smo na strani Ukrajine dok je to potrebno”, rekao je Scholz.
Biden nahvalio Scholza zbog pomoći Ukrajini
Njemački kancelar je rekao kako će SAD i Njemačka, zajedno sa zemljama skupine G7, do kraja godine Ukrajinu dodatno podržati kreditom u visini od 50 milijardi dolara. Scholz je istodobno naglasio kako, usprkos pomoći Ukrajini, zapadni partneri ne žele uvlačiti NATO u ovaj rat kako se on “ne bi pretvorio u katastrofu većih razmjera”.
> Zelenski se susreo s novim šefom NATO-a: Cilj Kijeva je punopravno članstvo u Savezu
Američki predsjednik je zahvalio Scholzu na njemačkoj pomoći Ukrajini te je rekao kako je Scholz nakon napada Rusije na Ukrajinu ispravno prepoznao da se radi o povijesnom trenutku. “Vi ste bili taj koji se u ovom prijelomnom trenutku pobrinuo za to da Njemačka stane iza Ukrajine”, naveo je Biden.
Biden: ‘Pred nama je teška zima i ne smijemo posustati’
Naglasio je i kako međunarodna zajednica i dalje mora podržavati Ukrajinu, između ostalog i u obnavljanju infrastrukture. “Pred nama je teška zima i ne smijemo posustati, ne smijemo se umoriti”, rekao je Joe Biden tijekom zajedničkog obraćanja medijima sa Scholzom tijekom kojeg nisu bila dozvoljena pitanja novinara.
> Scholz i Zelenski razgovarali o miru: Rusija napreduje u istočnoj Ukrajini
Biden je njemačkom kancelaru zahvalio na snažnom odupiranju valu antisemitizma i dezinformacijskim kampanjama koje dolaze iz inozemstva. Oba državnika su naglasila kako jučerašnja smrt vođe Hamasa pojačava izglede za trajnije primirje na Bliskom istoku.
Stigli su i Macron i Starmer
Američki predsjednik izjavio je kako postoji mogućnost prekida vatre u Libanonu, ali da će to biti teže u Gazi. Nakon sastanka Scholza i Bidena dvojici državnika su se pridružili i francuski predsjednik Emmanuel Macron i britanski premijer Keir Starmer.
Nakon ovog susreta izdano je kraće priopćenje u kojem se navodi kako su državnici zemalja tzv. Quad grupe obećali daljnju podršku Ukrajini u njezinom nastojanju za postizanje “pravednog i trajnog mira“. “Razgovarali smo o tome kako ubrzati pomoć Ukrajini. Budući da Ukrajina ulazi u tešku zimu, važno je reći da smo uz nju”, kazao je Starmer.
> Je li diplomacija i dalje zabranjena riječ kada je u pitanju rat u Ukrajini?
Čelnici su također razgovarali o potrebi za prekidom vatre u Gazi, oslobađanju svih izraelskih talaca i trenutnom pristupu humanitarne pomoći palestinskoj enklavi, rekao je Starmer. “Svijet više neće tolerirati isprike za humanitarnu pomoć”, dodao je.
Joe Biden je u posjet Njemačkoj trebao stići prije dva tjedna. Međutim, odgodio ga je zbog uragana Milton. Prijepodne se susreo i s njemačkim predsjednikom Frank-Walterom Steinmeierom. Bidenu je uručio najviše njemačko državno odličje za zasluge na jačanju transatlantskih odnosa.
“Prije samo nekoliko godina udaljenost među nama se toliko povećala da smo skoro izgubili jedni druge”, rekao je Steinmeier o Europi i Sjedinjenim Državama u vrijeme Trumpova mandata, donosi Hina.
“Kada ste izabrani za predsjednika, doslovce preko noći vratili ste nadu Europi u transatlantsko savezništvo”, istaknuo je.
> Propao plan o Ukrajinskoj legiji: Nema dovoljno zainteresiranih dragovoljaca
Sastanak Ruttea i Zelenskog u Bruxellesu
Istoga dana, u Bruxellesu su se susreli glavni tajnik NATO-a Mark Rutte i predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski. Rutte je izjavio kako će Savez nastaviti s pružanjem potpore Ukrajini i da je Rusija u krivu ako misli da će se NATO umoriti u pružanju pomoći.
Države članice NATO-a trebaju na svom tlu povećati i standardizirati vojnu proizvodnju, dodatno ispuniti vojno obećanje Ukrajini od 40 milijardi eura pomoći. Za sada je isplaćena 21 milijarda, rekao je glavni tajnik NATO-a Rutte. Vijest donosi HRT.
Kina, Iran i Sjeverna Koreja protiv Ukrajine
Nadalje, Rutte je rekao i kako ruska agresija na Ukrajinu predstavlja opasnost za globalni mir. Istaknuo je Kinu kao glavnog opskrbljivača i podupiratelja Rusije. Glavni tajnik NATO-a rekao je da to neće proći bez posljedica za kineske interese. Dodao je također da su i druge zemlje uključene na svoj način u sukob. Spomenuo je prije svega Sjevernu Koreju i Iran, koje šalju dronove i rakete u Rusiju te time, kako je rekao, dodatno dodaju gorivo ruskom vojnom stroju.
Na pitanje kada bi Ukrajina mogla računati na pozivnicu, Rutte je izbjegao odgovor. Istaknuo je da će Ukrajina sigurno jednog dana biti članica, samo je pitanje kada će se to dogoditi.