Predsjednik Volodimir Zelenski predstavio je dugoočekivani plan za pobjedu Ukrajine u parlamentu 16. listopada, iako su neki dijelovi ostali povjerljivi.
Prijedlog se sastoji od pet točaka: poziv da se pridruži NATO-u, obrambeni aspekt, odvraćanje ruske agresije, gospodarski rast i suradnja, te sigurnosna arhitektura nakon rata.
>Zelenski s Plenkovićem u Dubrovniku; o tekstu zajedničke deklaracije se još pregovara
Plan uključuje tri tajna dodatka koja su podijeljena s međunarodnim partnerima. David Arahamija, vođa parlamentarne većine, rekao je da će povjerljivi dijelovi biti predstavljeni čelnicima stranačkih klubova. „Ako plan bude podržan, možemo završiti rat najkasnije sljedeće godine“, rekao je Zelenski u parlamentu u prisutnosti glavnog zapovjednika Oleksandra Sirska, šefa vojne obavještajne službe Kirila Budanova i zapadnih diplomata.
Poziv Ukrajini da se pridruži NATO-u stavljen je na vrh popisa. Kijev je podnio zahtjev za članstvo u rujnu 2022., ali još nije dobio jasan signal od saveznika.
„Razumijemo da je članstvo u NATO-u pitanje za budućnost, a ne za sadašnjost“, rekao je Zelenski, ali je dodao da bi poziv već sada pokazao ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu pogrešnost „njegovih geopolitičkih kalkulacija“.
„Mi smo demokratska nacija koja je dokazala da može zaštititi naš zajednički način života.“
Druga točka naglašava potrebu da se rat prenese na ruski teritorij, poput prekogranične invazije u Kursku oblast pokrenute početkom kolovoza. Time će se spriječiti stvaranje mogućih „tampon zona“ na ukrajinskom teritoriju. Ova točka također poziva na ukidanje ograničenja za dalekometne napade u Rusiji, dodatne zalihe dalekometnih sposobnosti i zapadnu potporu u obaranju ruskih projektila i dronova iznad Ukrajine.
Dodatna podrška u jačanju ukrajinskih kopnenih snaga, protuzračne obrane, ulaganja u obranu, obavještajne pomoći i druge vojne pomoći će ojačati Ukrajinu i odvratiti rusko stanovništvo od njihove „ideologije rata“, rekao je predsjednik.
Treća točka odnosi se na nenuklearno odvraćanje, od kojih će jedan dio ostati povjerljiv. Ukrajina predlaže „sveobuhvatan paket nenuklearnog strateškog odvraćanja na svom teritoriju“ koji bi zaštitio zemlju od buduće agresije.
>Zelenski u posjetu Papi: Razgovarali o ratnim zarobljenicima i kraju rata
Ova točka detaljno je predstavljena čelnicima SAD-a, Ujedinjenog Kraljevstva, Njemačke, Francuske i Italije. Četvrti dio bavi se korištenjem ukrajinskih prirodnih resursa, poput urana, titana i litija, koji predstavljaju potencijal za gospodarski rast Kijeva i EU-a. Ukrajina nudi poseban sporazum o zajedničkim ulaganjima i korištenju ovih resursa s EU-om i SAD-om.
Ovaj dio također poziva na pojačavanje međunarodnih sankcija protiv Rusije kako bi se potkopala njezina sposobnost održavanja agresije.
Ova četvrta točka također sadrži povjerljivi dio koji je podijeljen sa zapadnim partnerima.
Peti dio odnosi se na sigurnosnu arhitekturu Ukrajine nakon rata. Zelenski je rekao da se Kijev može pohvaliti velikom i iskusnom vojnom snagom koja može ojačati NATO i sigurnost europskog kontinenta.
„Ako partneri pristanu, nakon rata predviđamo zamjenu određenih američkih vojnih kontingenata stacioniranih u Europi ukrajinskim postrojbama“, rekao je predsjednik. „Ako Putin postigne svoje lude geopolitičke, vojne, ideološke i ekonomske ciljeve, to će stvoriti ogroman dojam za druge potencijalne agresore, osobito u regiji Zaljeva, Indo-Pacifiku i Africi, da ratovi agresije mogu biti isplativi i za njih“, rekao je predsjednik zastupnicima.
Zelenski je istaknuo da Putinova „koalicija kriminalaca“ sada uključuje Sjevernu Koreju, koja je Rusiji osigurala ne samo oružje već i osoblje za ruske tvornice i vojsku.
„Ovo je u biti sudjelovanje druge države u ratu protiv Ukrajine na strani Rusije.“
Predsjednik je također naglasio potporu koju pružaju Iran i Kina, piše Kyiv independent.
„Moramo provesti plan pobjede kako bismo prisilili Rusiju da sudjeluje na mirovnom summitu i bude spremna završiti rat.“