Čelnici EU-a dogovorili zajedničko stajalište, ali ne i tekst sporazuma koji će ponuditi Turskoj

Čelnici 28 zemalja dogovorili su nakon prvog dana summita u Bruxellesu zajedničko stajalište, ali ne i tekst sporazuma koji će ponuditi Turskoj za rješavanje migrantske krize.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nekoliko čelnika EU-a je nakon završetka prvog dana summita objavilo preko twittera da je postignuto zajedničko stajalište koje će u petak predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk, predsjednik Komisije Jean-Claude Juncker i nizozemski premijer Mark Rutte predstaviti turskom premijeru Ahmetu Davutogluu.

Njemačka kancelarka Angela Merkel rekla je da su razgovori bili “konstruktivni”, ali da će put do dogovora s Turskom biti “sve prije nego lagan”.

Nizozemski premijer Mark Rutte je na pitanje što je najveća prepreka za dogovor, odgovorio: “Dogovorili smo se da nećemo reći ništa o tome”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Francuski predsjednik Francois Hollande je rekao da “još nema dogovora”, ali da su na putu prema tome.

Čelnici 28 zemalja članica pokušat će u petak dovršiti načelni sporazum postignut početkom prošlog tjedna prema kojem bi Turska trebala primiti sve migrante koji s njezina teritorija dođu na grčke otoke kao i one koji budu uhvaćeni u turskim teritorijalnim vodama.

Turska je 7. ožujka na sastanku s čelnicima EU-a postavila niz zahtjeva koje bi EU trebala ispuniti kako bi došlo do sporazuma. Među tim zahtjevima su dodatne tri milijarde pomoći za zbrinjavanje sirijskih izbjeglica, pored one tri milijarde obećane prošle godine, ukidanje viza za turske državljane do lipnja i ubrzavanje pristupnih pregovora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dogovor s Turskom za Europsku uniju nije jednostavan i izložena je brojnim kritikama da popušta Turskoj, koja se služi ucjenama da bi dobila što više znajući da bez nje nema rješenja migrantske krize.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.