I posljednji teroristički napadi u Francuskoj i Austriji pokazuju da zemlje zapadne Europe imaju veliki problem s integracijom mnogih imigranata i njihove djece. Mnoge države su u nedostatku radnika desetljećima zatvarale oči nad getima u velikim gradovima u kojima imigranti iz drugih kultura, izolirani od većine, žive po svojim pravilima, ne prihvaćajući vrijednosti država u koje su uselili, što je stvaralo podlogu za ekstremizam manjine, ali i za antiimigrantsko raspoloženje, piše Večernji list.
Dr. sc. Ivan Lajić, zaslužni znanstvenik Instituta za migracije i narodnosti, sada u mirovini, još je 2015. upozorio da mnogi migranti očekuju med i mlijeko na Zapadu i da im se očekivanja mogu rasplinuti kao mjehur od sapunice, a situacija u kojoj je samo 5 % frustriranih može uroditi ekstremizmom. Od tada su problemi sve vidljiviji, iako tinjaju desetljećima.
“Mnogi imigranti nisu bili psihički pripremljeni za integraciju u zapadno društvo, došli su posve nepripremljeni u Europu iz svojih mikrolokacija u kojima su živjeli u sustavu vrijednosti i kulturi različitoj od europske. Za njih je ‘otvoreni svijet’ bio šok i taj svijet nikad nisu prihvatili, pa smo dobili paralelna društva. Ti ljudi su mentalno ostali u zavičajima i nikad nisu ostvarili spone sa zemljama u koje su se doselili, niti se integrirali i problem se samo reproducirao na drugu, treću generaciju doseljenika. Oni ne prihvaćaju vrijednosti zapadne civilizacije, teško se adaptiraju na njih i taj problem izbija najčešće u drugoj i trećoj generaciji doseljenika jer se ni njihovi roditelji nisu nikad integrirali, ni funkcionirali po standardima zemalja u koje su se uselili. Ne možete integrirati frustriranog, već radikaliziranog 20-godišnjaka, integracija počinje od vrtića“, ističe Lajić u razgovoru s Dijanom Jurasić za Večernji list.
“Doseljenici moraju znati da imaju dvije domovine, jednu naslijeđenu i drugu u kojoj žive i rade i u kojoj mogu živjeti svoju vjeru i kulturu, ali ne mogu gledati na kršćane kao na neprijatelje“. Mjere EU Lajić smatra kozmetičkim i očekuje da će, nažalost, problem samo eskalirati i sljedećih 50, pa i 100 godina i ne samo u EU.
Izvor: narod.hr/vecernji.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.