EK se opravdava: Dokument o zabrani pojma “Božić” je “loše promišljen”

dokument
Foto: Narod.hr/ EPA/CLEMENS BILAN

U javnost je procurio dokument kojim Europska komisija preporuča izbjegavanje korištenja pojma “Božić”. Dokument je na koncu povučen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Namjera” Europske komisije “na tehničkoj razini” bila je da, osoblje koje radi za tu instituciju, pripremi za inkluzivnost, protiv predrasuda i stereotipa. No, učinjeno je više štete nego koristi. Interne smjernice koje su poslane osoblju o korištenju raznih izraza u komunikaciji, procurile su u javnost. Tamo se doista sugerira korištenje općenitijeg pojma “praznici”, umjesto “božićni praznici”.

> Europska komisija zabranjuje izraz ‘Božić’, kršćanska imena, oslovljavanje ‘dame i gospodo’…

Također se sugeriralo da se ne pretpostavi da su svi kršćani. Poželjno je i izbjegavanje korištenja pojmova koji se jasno vežu uz određenu religiju, spol ili bračni status.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na postojanje takvog dokumenta reagirali su euroskeptici i političari desnog spektra, najviše iz Italije, gdje je i prvi put objavljena vijest o postojanju takvih smjernica EK. Istaknuto je kako Europska komisija “želi zabraniti spominjanje Božića”. Na Malti, državi snažne katoličke tradicije, napali su povjerenicu Helenu Dalli, koja dolazi iz te države, ali iz Laburističke stranke. Upravo je ona povjerenica zadužena za ravnopravnost.

“To je samo interni dokument”

Europska je komisija priznala da su takve smjernice poslane, ali da je to bio tek “interni dokument pripremljen na tehničkoj razini. Cilj mu je bilo povećanje spoznaje o inkluzivnosti u komunikaciji”. Kristijan Wigand, glasnogovornik Europske komisije. Rekao je kako Komisija ne zabranjuje ili obeshrabruje korištenje izraza “Božić”, već je cilj bio samo dizanje svijesti da su svi ravnopravni.

Međutim, Komisija je uvidjela da je taj dokument bio “loše promišljen”, da “nije u skladu sa standardima za koje se zalaže EU”, pa je zbog toga i povučen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unutar institucija ovo se doživjelo kao nepotrebna blamaža, kažu izvori u Bruxellesu, te se sada sve želi prebaciti na “tehničku razinu”. Iako su smjernice poslane, u Komisiji tvrde da “politički vrh nije bio uključen u izradi takvih smjernica”.

Priznaju da se možda otišlo predaleko jer se u pokušaju da budu uključivi prema svima, bili isključivi prema većini. Naime, oko dvije trećine građana Europske unije izjašnjava se kao kršćani, najviše katolici, potom protestanti i pravoslavci. Oko 30 posto ih se izjasnilo da ne pripadaju niti jednoj religiji, prenosi Jutarnji list.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.