Jedan od ključnih klimatskih ciljeva Europske unije je energetska učinkovitost zgrada. Premda EU obećava cijeli niz blagodati postizanjem tog cilja, sve se više govori kako navedeni cilj dovodi do stambene krize i još većeg siromaštva građana. U zamjenu za ”čist zrak” građani će morati izdvajati poprilične svote novca.
Suverenističke struje u EU parlamentu upozoravaju kako bi (klimatska) politika Ursule von der Leyen mogla EU dovesti do ponora. Na lažna obećanja koja se kriju iza klimatskih ciljeva upozoravaju čak i neke ljevičarske stranke. U EU se učestalo povećavaju cijene nekretnina i cijene najma stanova. Premda se već dugo u zemljama EU-a, a odnedavno i u Hrvatskoj, pod frazom ”priuštivosti stanovanja” obećavaju niske cijene. Na povećanje cijena stanova i cijena najma utječe i masovno useljavanje koje također EU potiče, štoviše i kažnjava članice koje pribjegavaju restrikcijama.
>Višnja Starešina: Koja je uloga Angele Merkel u stvaranju energetskog kaosa?
Jedan od ključnih klimatskih ciljeva je energetska učinkovitost zgrada
Europska komisija na čelu s Ursulom von der Leyen donijela je strategiju za ostvarivanje klimatskih ciljeva EU-a. Jedan od načina da se to postigne je i energetska učinkovitost. A za to je ključan građevinski sektor jer su zgrade najveći pojedinačni potrošač energije u Europi, navode. Kako bi se postigli klimatski ciljevi EU-a, smanjila koncentracija ugljikovog otiska i stakleničkih plinova potrebno je povećati energetska svojstva zgrada. Zbog toga je EU uspostavila zakonodavni okvir, kojega se moraju držati sve države članice. On uključuje revidiranu Direktivu o energetskim svojstvima zgrada (EU/2024/1275) i revidiranu Direktivu o energetskoj učinkovitosti (EU/2023/1791).
Direktiva Europske unije o energetskoj učinkovitosti zgrada stupila je na snagu 28. svibnja 2024. godine, a obvezuje sve države članice.
U planu za energetsku učinkovitost zgrada obećava se smanjenje računa za energiju, digitalizacija energetskog sustava zgrada, bolje zdravlje za građane, čist zrak, bolji životni standard. Navodi se i da države članice EU-a moraju osigurati i zaštitne mjere za najmoprimce, kao što su potpora za najamninu ili gornje granice za povećanje najamnine.
No s obećanjima koja se kriju iza strategije o energetskoj učinkovitosti ne slažu se mnogi, pojedini zastupnici EU parlamenta upozorili su na ”razorne” posljedice ovih mjera, prije svega na džepove građana.
>EU: Nedovoljna borba protiv klimatskih promjena je kršenje ljudskih prava?!
”Ljudi će morati plaćati kazne ukoliko ne griju stan prema pravilima EU-a”
Na 10. zasjedanju EU parlamenta poljska zastupnica Anna Zalewska (PiS) kazala je kako su razlog stambene krize u Europskoj uniji klimatski propisi EU-a. Kao primjer je navela Direktivu o energetskoj učinkovitosti zgrada, uredbu o eko-dizajnu, o građevinskim proizvodima te uredbu o certificiranju uklanjanja ugljika. Svi će ovi čimbenici doprinijeti ubrzanom povećanju troškova ne samo modernizacije domova već i troškova izgradnje novih, tvrdi Zalewska. Renoviranje domova u skladu s klimatskim ciljevima EU-a na koncu platit će sami građani.
Klimatski propisi EU-a ne samo da neće doprinijeti priuštivosti stanovanja, već će stanovanje učiniti luksuzom, ako ne i – postati nešto nedostižno. A ono što je postala već uobičajena praksa, ukoliko se države članice ne pridržavaju direktive EU-a, morat će plaćati penale. U ovom slučaju plaćat će kaznu ukoliko svoj stan ne griju ili ne hlade prema propisima EU-a. U pojedinim zemljama građani se već suočavaju s kontrolama temperature zraka unutar svojih domova.
Očekuje se da će navedeni propisi Europsku uniju stajati 1 trilijun eura kako bi se zgrade uskladile s europskim kodeksom u pogledu energetske učinkovitosti.