EP: Jeftinija prekogranična plaćanja za hrvatske građane

Foto: Getty images

Europski parlament usvojio je u četvrtak nova pravila o pojeftinjenju naknada za prekogranična plaćanja u eurima, čime se suzbija diskriminacija zemalja članica izvan eurozone pa će se tako i za potrošače u Hrvatskoj smanjiti troškovi naknade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Velikom većinom zastupnika, 532 za, 22 protiv i 5 suzdržanih, podržana su pravila prema kojima će zemlje članice izvan eurozone plaćati niže troškove za prekogranična plaćanja u eurima.

Potrošači u Hrvatskoj prosječno plaćaju 8,23 eura naknade troškova za svakih 100 eura prekogranične transakcije, dok u Bugarskoj gotovo 20 eura, pokazuju rezultati istraživanja Europske komisije iz 2017. Od članica koje nisu u eurozoni dosad je najniže naknade plaćala Poljska – manje od 2 eura.

Usvojenim pravilima izjednačit će se troškovi slanja i primanja uplata u eurima, a ti troškovi plaćat će se u lokalnoj valuti. Dodatne prednosti ovog pristupa su poticanje prekogranične trgovine, smanjenje troškova poduzećima i ušteda u iznosu gotovo milijardu eura godišnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“150 milijuna građana iz EU-a i 6 milijuna poduzeća izvan eurozone plaćat će značajno manje naknade za prekogranične transfere”, istaknula je u srijedu tijekom plenarnog zasjedanja bugarska zastupnica Eva Maydell (EPP), izvjestiteljica iz Odbora za ekonomsku i monetarnu politiku.

Povjerenik Europske komisije za euro i financijske usluge Valdis Dobromvskis rekao je u srijedu da će se “nižim naknadama pri prekograničnim plaćanjima uštediti gotovo milijardu eura godišnje”.

Novim pravilima staje se na kraj i proizvoljnim naplaćivanjima pri konverziji valute, a nastoji povećati transparentnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Primjerice, osoba iz Hrvatske koja posjeti restoran u Belgiji i svoj ručak poželi platiti karticom, imat će izbor plaćanja u eurima ili kunama. Prije kartične transakcije potrošača će se morati obavijestiti o točnom iznosu koji se naplaćuje u lokalnoj valuti i u valuti njihova računa.

I u slučaju bankovnog transfera banke će trebati objaviti puni iznos troškova konverzije valute.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.