EU bez dogovora oko čelnika: Tusk suspendirao sastanak, slijede bilateralni susreti

Foto: Fah (Fotomontaža: Narod.hr)

Čelnici zemalja članica Europske unije, na samitu u Bruxellessu usvojili su stratešku agendu za sljedećih pet godina, Rusiji su produžili ekonomske sankcije, još jednom osudili aktivnosti Turske u istočnom Sredozemlju i Egejskom moru, ali nisu riješili glavnu temu – pitanje novih imenovanja u institucijama Unije, prenosi Al jazeera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim kandidata za predsjednika Europske komisije, preostao je i izbor za predsjednika Europskog parlamenta i Europskog vijeća, kao i za šefa vanjske politike EU-a te guvernera Europske središnje banke. Jedan od imena koji se spominjao za šefa Europskoj vijeća je i Andrej Plenković.

Glasnogovornik Europskog vijeća objavio je da je Donald Tusk, predsjednik Vijeća, suspendirao samit. Sada će se organizirati bilateralni susreti s liderima, a samit Vijeća će se nastaviti kad završe bilateralni razgovori, javlja Jutarnji list.

Po prvi put u povijesti pučani i socijalisti zajedno nemaju čvrstu većinu u Europskom parlamentu. Zato dogovor oko kandidata moraju postići sa Zelenima, liberalima, ali i centristima Emmanuela Macrona. Da dogovor o kandidatima za čelne pozicije EU institucija neće biti lako i brzo postignut pokazao je i sam početak večerašnjeg susreta koji je kasnio čitava tri sata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Četiri od pet pozicija o kojima se odlučuje ovisi o prijedlogu Europskog vijeća. Za mene su uvjeti za ta četiri mjesta jasni. Dva moraju pripasti muškarcima, dva ženama. Na tome ću se angažirati. Princip spitzenkandidata ne može dobiti većinu unutar Europskog vijeća. Donald Tusk vodio je pregovore, ali u konačnoj raspodjeli pozicija treba biti i muškarac ili žena koji će doći s istoka Europe. Za mene su bitni kompetentnost kandidata i predanost europskom projektu”, rekao je francuski predsjednik Emmanuel Macron.

EPP i Višegradska skupina protiv imenovanja Timmermansa

Prije samita prethodile su konzultacije te sastanak Europske pučke stranke na kojem je sudjelovao i hrvatski premijer Andrej Plenković. Nakon sastanka koji se odužio, potvrdio je da EPP neće podržati kandidata socijalista Fransa Timmermansa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon prvobitnih spekulacija da su se EU lideri na sastanku G20 u Osaki već dogovorili o imenovanju Fransa Timmermansa za novog predsjednika Europske komisije, iz EPP-a du jasno odbili taj prijedlog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Europskog parlamenta Antonio Tajani je u ime pučana poručio da je za njih „nemoguće da podrže izbor socijalista“ te da je njihov kandidat Manfred Weber.

Izboru Timermansa se otvoreno protive i predstavnici Višegradske grupe (Mađarska, Poljska, Češka i Slovačka). Nepopularan je u istočnim članicama EU-a, osobito u Mađarskoj i Poljskoj, koje su ogorčene zbog istrage o vladavini prava što ju je poveo protiv njihovih vlada.

Poljski premijer Mateusz Morawiecki rekao je da Timmermans nije odgovarajući kandidat jer dijeli EU.

“Frans Timmermans nije kandidat kompromisa. Frans Timmermans je očito kandidat koji dijeli Europu i zasigurno ne razumije središnju Europu, ne razumije Europu koja dolazi iz post-komunističkog sloma”, rekao je.

Češki premijer Andrej Babiš je rekao da se “Višegradska skupina otpočetka izjasnila kako je protiv ‘spitzenkadidata'”. Glede Timmermansove kandidature je, slično kao i poljski premijer, ocijenio da je Nizozemac osoba koja izaziva podjele.

“Bojim se kako kako to nije prava osoba koja će ujediniti, a ne još više razjediniti Europu. Iz prošlosti znamo kako nije imao pozitivan stav o našoj regiji, a ja se pitam: gdje su žene?”, rekao je Babiš na upit o Timmermansu.

Izuzimajući snažno protivljenje istočnoeuropskih zemalja, Timmermans je, po dvojici diplomata i jednom savjetniku Europskog parlamenta, trebao biti izabran predsjednikom Europske komisije nakon razgovora vođenih između Francuske, Španjolske, Nizozemske i Njemačke na samitu G20 u Japanu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.