Ponedjeljak, 20 siječnja, 2025
-0.6 C
Zagreb
Pratite nas:

EU jednoglasno za carine na američke proizvode

Podijeli

Zemlje Europske unije u četvrtak 14. lipnja su jednoglasno podržale plan uvođenja uvoznih carina na američke proizvode vrijedne ukupno 2,8 milijardi eura, nakon što je Washington početkom lipnja uveo carine na europski čelik i aluminij.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kina obećala borbu protiv Trumpovih carina “po bilo koju cijenu”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mjere još treba usvojiti Europska komisija, čiji je slijedeći sastanak zaazan za 20. lipnja. Nakon toga bi uvozne carine trebale biti na snazi ​​do kraja lipnja ili početkom srpnja.

Europska komisija predložila je 25 posto carina na američke proizvode uključujući sok od naranče, burbon, traperice i motocikle, kao odgovor na ono što se smatra “protuzakonitim američkim djelovanjem” koje pogađa 6,4 milijardi eura izvoza europskog čelika i aluminija u SAD.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kina najavila nove carine na američku robu vrijednosti 50 milijardi dolara

Američki predsjednik Donald Trump je početkom lipnja uveo 25 posto carine na čelik i 10 posto na aluminij iz Europske unije, Kanade i Meksika. Od ožujka je za te zemlje važilo izuzeće od carina, no od početka lipnja će se one primjenjivati.

Kanada je priopćila kako će od 1. srpnja nametnuti carine na 16,6 milijardi dolara američkog izvoza u tu zemlju. Meksiko je prošli tjedan uveo carine na američke proizvode, od čelika do svinjskog mesa i viskija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kina uvela carine na 128 američkih proizvoda

Neke od carina osmišljene su da bi više  pogodile države SAD u kojima su na vlasti republikanci, koji žele zadržati kontrolu nad oba doma parlamenta u izborima zakazanim za studeni.

Europska komisija također je pokrenula pravne korake kojima spori legalnost američkih carina pred Svjetskom trgovinskom organizacijom. Osim toga, zemlje EU procjenjuju postoji li potreba za mjerama za sprječavanje naglog velikog uvoza čelika i aluminija u Europu iz zemalja koje nisu članice EU-a, obzirom da one preusmjeravaju izvoz prvenstveno namijenjen za SAD u Europu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: hina/mh

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci