Njemačka kancelarka Angela Merkel posjetila je u petak bivši nacistički logor Auschwitz, simbol holokausta, i prvi put prošla kroz vrata logora iznad kojih stoji zlokobna nacistička krilatica “Arbeit macht frei” (“Rad oslobađa”).
U njezinoj pratnji bili su poljski premijer Mateusz Morawiecki i preživjeli iz logora, 87-godišnji Stanislaw Bartnikowski te predstavnici židovske zajednice. To je prvi posjet nekog njemačkog šefa vlade od 1995.
Merkel je s Morawieckim podno Zida smrti, gdje je strijeljano na tisuće zatočenika, položila vijenac, a potom su odali počast žrtvama minutom šutnje, piše HRT.
Posjetit će i Birkenau, tri kilometra od glavnog logora gdje su deportirani bili “selekcionirani” te su najmlađi, najstariji i najslabiji smjesta slani u smrt.
Merkel je uoči posjeta rekla da je borba protiv antisemitizma i svih oblika mržnje jedan od prioriteta njezine vlade.
Također je istaknula “odlučnost vlasti da učine sve kako bi židovska zajednica u Njemačkoj procvala”.
Sjećanje na nacističke zločine neodvojivo je od njemačkog identiteta, poručila je Merkel tijekom posjeta Auschwitzu.
– Sjećanje na zločine, identificiranje počinitelja i davanje žrtvama dostojne počasti, to je odgovornost koja nikada ne prestaje. O tome se ne pregovara. To je neodvojivo od naše zemlje. Biti svjestan te odgovornosti dio je našeg nacionalnog identiteta, istaknula je.
Merkel je izrazila “duboki sram” zbog nedjela koje su počinili nacisti u tom logoru smrti tijekom Drugog svjetskog rata. Dodala je da je svaka od žrtava u Auschwitzu imala “ime, dostojanstvo, podrijetlo, povijest”.
U govoru je također istaknula da šutnja nije odgovor, naglašavajući da mora postojati nulta tolerancija prema antisemitizmu u Njemačkoj i Europi. Istaknula je i kako je važno da uvijek bude jasno da je Auschwitz, koji se nalazi na teritoriju današnje Poljske, bio logor na području koje je 1939. anektirao Reich i njime su upravljali Nijemci.
– Važno je jasno imenovati zločince. Mi, Nijemci, to dugujemo žrtvama i sebi samima, kazala je.
Poljska već dugo pokušava otkloniti pogrešan izraz iz povijesnih i novinskih izvješća koji govori o “poljskim logorima smrti” budući da on sugerira da je ta zemlja, koju je nacistička Njemačka okupirala u Drugom svjetskom ratu, bila odgovorna za logore na svom teritoriju u kojima se provodio holokaust. Nacisti su svoje najzloglasnije logore poput Auschwitz-Birkenaua, Sobibora i Treblinke smjestili većinom u okupiranoj Poljskoj, a ne u Njemačkoj.
Poljski premijer Mateusz Morawiecki upozorio je da se ne smije zaboravljati povijest njemačkog nacističkog koncentracijskog logora naglasivši da se zbog žrtava moramo sjećati što se ondje dogodilo.
– Ako sjećanje nestane, to je kao da smo drugi put povrijedili ljude koji su ovdje prošli kroz pakao, kroz nezamislivu patnju, rekao je Morawiecki.
– Moramo se brinuti za sjećanje, kao da se brinemo za žrtve. To je ono što za njih možemo učiniti, dodao je premijer.
Uoči dolaska u Oswiecim, koji su njemački okupatori u Poljskoj preimenovali u Auscwitz, kancelarka Merkel najavila je dodjelu 60 milijuna eura Zakladi Auschwitz-Birkenau za održavanje tog mjesta zločina i sjećanja na likvidaciju nevinih. Njemačka je najveći donator te zaklade.
Izvor: narod.hr/hrt