Giscard D’Estaing o Brexitu: Najviše dvije godine, ne pregovarati grubo

Foto: WDKrause

Bivši francuski predsjednik Valery Giscard D’Estaing izjavio je u utorak navečer da Velika Britanija ima najviše “dvije godine” za izlazak iz EU-a i preporučio je “da se ne pregovara grubo”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Članak 50 Lisabonskog ugovora koji se primjenjuje kod Brexita je “samo preslika” članka nacrta ustava iz 2005. koji je on izradio, rekao je Giscard D’Estaing na večeri s političarima centra u francuskom Senatu.

“Ja sam ga izradio, dakle izradio sam članak o Brexitu”, rekao je.

“Pregovori ne mogu trajati” više od dvije godine, podsjetio je. I “ne pregovara Komisija, nego Vijeće”, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Usto je preporučio da se “pregovori ne pokušavaju voditi grubo” jer će “biti teški, a mogu biti primjer”.

Bivši predsjednik se zauzeo i za “plan puta” i “vremenski plan” za Europu koji bi vrijedio u sljedećih 20 godina.

“To bi trebao biti glavni ulog idućih predsjedničkih izbora u Francuskoj”, istaknuo je. Za to “Francuskoj više treba državnik nego predsjednik Republike”, dodao je, zatraživši od budućih francuskih čelnika da poštuju europske obveze u vezi s javnim deficitom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odgovarajući na pitanja, D’Estaing je oštro kritizirao dobitnika Nobelove nagrade Josepha Stiglitza, ekonomista i autora nedavno objavljene knjige “Euro: kako jedinstvena valuta prijeti budućnosti Europe”.

Za tu knjigu “Stiglitz ne zaslužuje Nobelovu nagradu, nego da ga se pošalje u magareću klupu”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.