Humanost na štetu drugih država: Macron i Merkel će vraćati migrante u zemlje u kojima su ušli u EU

Foto: fah

Francuski predsjednik i njemačka kancelarka objavili su u utorak da rade na dogovoru nekih zemalja Schengenskog prostora po kojemu bi se tražitelje azila vraćalo u zemlju u kojoj su prvi put registrirani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Surađivat ćemo s više zainteresiranih zemalja članica na međuvladinu rješenju ili na rješenju između više vlada”, rekao je Emmanuel Macron na tiskovnoj konferenciji s Angelom Merkel bizu Berlina.

Dogovor ide k tome da se tražitelje azila “može što brže vratiti u zemlju u kojoj su bili registrirani”, dodao je.

Većina migranata koji dolaze u Njemačku ili u Francusku sada stižu iz Libije preko Italije koja ih treba upisati u bazu podataka EURODAC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po europskim zakonima, zemlja u kojoj se migranti registriraju mora u načelu obraditi njihov zahtjev za azil, ali se taj sustav nakon migrantske krize 2015. zapravo nije poštovao kako bi se poštedjelo zemlje poput Italije i Grčke, glavne zemlje ulaska u Europu.

To je pitanje u središtu trenutačne krize njemačke vlade. Ako pregovori o kojima govori Macron uspiju, mogli bi omogućiti Merkel da je riješi i spriječi raspad koalicijske vlade koja je na vlasti tek tri mjeseca.

“Mi smo za koordinirano djelovanje, bolje bi bilo da je ono na europskoj razini, ali to je jako teško, zato suradnja nekih zemalja mora također biti opcija”, potvrdila je Merkel dok mnoge članice, ponajprije Poljska i Madžarska, ne žele nositi migrantski teret kancelarke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Usto je pozvala na “znatno povećanje osoblja Frontexa”, agencije zadužene za nadzor vanjskih granica EU-a.

Merkel je zajedno s Macronom spomenula i mogućnost “mehanizama” koji će priječiti dolazak ekonomskih migranata u zemlje tranzita u EU, poput Libije. Oni bi mogli poprimiti oblik centara u Sjevernoj Africi koji će biti pod nadzorom UN-a.

Francusko-njemački susret u utorak događa se “u trenutku istine za svaku našu zemlju i za naš kontinent. To je možda i civilizacijski izbor”, rekao je Macron, između “onih koji bi htjeli reći (…) da ovakvu Europu treba raspustiti” i onih, kao što su on i Angela Merkel koji žele “da ta Europa ide naprijed”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U konačnici, izgleda da bi se čuvena izjava Angele Merkel “Mi to možemo” kojom je popratila poziv milijunima imigranata da dođu u Njemačku na kraju mogla svesti na “netko drugi to mora”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.