Irska na referendumu o promjeni Ustava koji danas štiti život nerođenog djeteta

pravo
Foto: Thinkstock

Tri godine nakon što su legalizirali istospolne brakove, Irci u petak izlaze na referendum o ublažavanju zakona o pobačaju što bi mogao biti novi korak u liberalizaciji zemlje sa snažnom katoličkom tradicijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Organizacija referenduma predizborno je obećanje premijera Lea Varadkara koji je došao na vlast u lipnju 2017.

Inače, u Irskoj se godinama vodi medijska kampanja protiv Osmog amandmana irskog ustava kojim je pobačaj zabranjen.

Tako su se na naslovnicama visokotiražnih dnevnih novina i na velikim ekranima 2015. godine pojavili slavni irski redatelj i njegova supruga svjedočeći kako su prije nekoliko godina saznali da će im se roditi teško hendikepirano dijete, koje će najvjerojatnije nedugo nakon poroda umrijeti. Umjesto poroda, slavni par se odlučio abortirati dijete. Obadvoje su gnjevni da im se abortus u Irskoj zakonom zabranjen. Slavni irski redatelj Graham Linehan i njegova supruga Helen od tada traže ukidanje Osmog Amandmana u potpunosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bračni par Linehan se priključio Amnesty Internationalu u nastojanju izmjene zakona o abortusu, a pritisak na građane je išao tako daleko da je premijer Kanade Justin Trudeau 2017. godine javno pozvao Irce da legaliziraju pobačaj.

Kandski premijer Trudeau Ircima: Legalizirajte pobačaj!

Nakon nekoliko godina otvorene kampanje, Irci će na ovom referendumu zapravo glasovati o odbacivanju osmog amandmana što bi dovelo do dozvole pobačaja iz bilo kojeg razloga u prvih 12 tjedana trudnoće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dvije odvojene ankete objavljene u nedjelju, Sunday Business Posta i Sunday Timesa, pokazuju da će vjerojatno, ali tijesno (od 55 do 57 posto) pobijediti opcija za potpunu dozvolu pobačaja.

Takav ishod mogu promijeniti neodlučni birači kojih ima od 14 do 17 posto.

Irska vlada kampanju “za” pokrenula je nakon što je Odbor za ljudska prava Ujedinjenih naroda više puta pozvao Dublin da uskladi svoje zakone s “međunarodnim standardima ljudskih prava”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Protivnici pobačaja, pak, tvrde da bi glas “za” ukinuo svaku zaštitu nerođenoj djeci i doveo do uvođenja preblagih zakona o prekidu trudnoće na zahtjev.

“Irska bi se iz države koja je štitila i poštivala živote nerođene djece pretvorila u jedan od najekstremnijih i najnepravednijih režima pobačaja na svijetu”, rekla je glasnogovornica kampanje za život Caroline Simons za Irish Times.

Visoki sud u Belfastu odlučio da zakoni o pobačaju u Sjevernoj Irskoj krše ljudska prava

Irski primas, nadbiskup Eamon Martin pozvao je birače da glasuju “protiv”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U pastoralnom pismu objavljenom u nedjelju naglasio je kako “oduzimanje nevinog ljudskog života nikad ne može biti pitanje osobnog izbora”.

Mladi nose prevagu

Po podacima iz 2015., gotovo 3,5 tisuće Irkinja bilo je te godine na pobačaju u Britaniji.

Otkako je osmi amandman izglasovan na referendumu 1983. zabilježen je niz skandala povezan s tretmanom trudnica. Najzloglasniji se zbio prije pet godina.

Stavovi su se znatno promijenili od 1983. godine, kaže profesor Diarmaid Ferriter s dablinskog sveučilišta.

“Danas, na obje obje strane, aktivisti su mnogo mlađi”, objašnjava Ferriter.

Veliku ulogu u kampanji imaju i društvene mreže, a kako bi se ograničila mogućnost manipulacija Google i Facebook blokirali su oglašavanje o toj temi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.