Istraživanje: Skoro četvrtina Nijemaca misli da država klizi u diktaturu

njemačka istraživanje
epa09719614 A man walks past a billboard displaying the opening hours of a local Corona test center in Garmisch-Partenkirchen, Germany, 31 January 2022. EPA/PHILIPP GUELLAND

Prošlogodišnje istraživanje pokazalo je da samo 45 posto Nijemaca vjeruje da su slobodni izraziti svoja stajališta, a 44 posto misli potpuno suprotno. Ove godine broj Nijemaca koji smatraju da im je sloboda govora ograničena političkom korektnošću porastao je na 46 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako zakonske i institucionalne prepreke slobodi izražavanja možda više ne postoje u Europi, društvene sankcije, poput političke korektnosti, mogle bi spriječiti ljude da slobodno izraze svoje mišljenje, piše abouthungary.hu

To je otkrilo istraživanje njemačkog Allensbach instituta prošle godine. Dok je u prijašnjim desetljećima oko 67 posto Nijemaca vjerovalo da slobodno govore što misle, ovaj je broj pao na 45 posto do 2021., a 44 posto ih je reklo da postoje ograničenja u tome što mogu slobodno reći.

Sada, u manje od godinu dana, čini se da se situacija u Njemačkoj pogoršala. Prema novoj studiji referenciranoj na naslovnoj stranici prošlotjednog izdanja popularnog tjednika Welt am Sonntag, 46 posto Nijemaca sada smatra da je sloboda izražavanja na padu. Štoviše, 23 posto smatra da je Njemačka na putu da postane diktatura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

undefined

Foto: abouthungary.hu

Ovo su alarmantne brojke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još više s obzirom na to da je to ista država u kojoj je, prema još jednoj studiji iz 2021., čak 71 posto ispitanika reklo da je korištenje i muških i ženskih zamjenica, kako bi se izbjeglo bilo koga uvrijediti, pretjerano. A samo 19 posto ispitanika smatra da je to potrebno.

Politička korektnost je suprotnost slobodi, rekao je nedavno mađarski premijer Viktor Orban.

To dovodi do zatvorenog, elitističkog oblika politike, smatra Orban. I kada “ljudi shvate da ih nitko ne sluša, da se njihovo mišljenje ništa ne računa po pitanju koje će im odrediti živote u sljedećih nekoliko desetljeća , tu se ne radi se samo o sposobnosti vlada da djeluju, već o mnogo ozbiljnijim problemima društva.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.