Izručen ratni zločinac koji je u Višegradu sa suborcima žive spalio 57 civila, uključujući žene i djecu

Francuska je u nedjelju 24. lipnja izručila Bosni i Hercegovini bivšeg pripadnika vojske bosnskih Srba Radomira Šušnjara zvanog “Lalco” osumnjičenog za jedan od najbrutalnijih ratnih zločina počinjenih u ratu u BiH u kojemu je živo spaljeno više od pedeset osoba bošnjačke nacionalnosti uključujući djecu, žene i starce.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodik: Srbi su svim narodima dali slobodu, oni nezahvalno išli kovati antisrpske urote “sanjajući uspostave svojih nacionalnih država”

Šušnjar (63) je ranije otkriven i uhićen u Francuskoj temeljem potrage koju je za njim provelo Tužiteljstvo BiH a nakon okončanog ekstradicijskog postupka komercijalnim letom je u nedjelju prevezen u Sarajevo i tamo predan lokalnoj policiji.

Šušnjar je pod istragom Tužiteljstva BiH zbog sumnje da je u lipnju 1992. u Višegradu kao pripadnik vojske bosanskih Srba sudjelovao u zatočenju veće skupine civila bošnjačke nacionalnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vukovarski pokolj: Je li Hrvatska tražila od BiH izručenje Bogdana Kuzmića?

Sve zatočene osobe potom su natjerane da uđu u jednu kuću u Pionirskoj ulici koja je zapaljena.

U tom zločinu živo je spaljeno najmanje 57 zatočenih. Ubijeni su bili Bošnjaci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za taj zločin ranije su pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) osuđeni rođaci Milan i Sredoje Lukić na doživotnu odnosno na kaznu zatvora od 27 godina.

Šušnjar kao jedan od počinitelja je nakon rata pobjegao iz BiH i skrivao se u Francuskoj gdje je lociran nakon dugogodišnje potrage.

Šušnjar, rođen 1955. godine u Višegradu, se dugo godina nalazio u Francuskoj gdje je lociran tokom istrage Tužiteljstva BiH, nakon čega je pokrenuta procedura za njegovo izručenje Bosni i Hercegovini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obilježena 75. obljetnica četničkog pokolja Hrvata u Gatima: “Opet dopuštamo da se u naš narod ubacuje klice razdora”

Optužnica protiv Radomira Šušnjara je podignuta krajem prošle godine, a u njoj se navodi da je za vrijeme rata i oružanog sukoba u BiH postupao suprotno odredbama Ženevske konvencije o zaštiti civilnih osoba za vrijeme rata.

Prema optužnici, on je zajedno s drugim pripadnicima Vojske Republike Srpske i paravojnih formacija, sudjelovao u nezakonitom zatočenju, pljačkanju i zatvaranju civila bošnjačke nacionalnosti iz sela Koritnik u kuću u Pionirskoj ulici, nakon čega je kuća zapaljena.

Pucali na kuću da zatočenici ne pobjegnu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Optuženi i drugi pripadnici Vojske Republike Srpske i paravojnih formacija su, navodi se u optužnici, pucali iz vatrenog oružja na kuću kako bi spriječili civile da pobjegnu.

Događaj, poznat kao “živa lomača“, procesuiran je i u predmetima na Međunarodnom kaznenom sudu za bivšu Jugoslaviju u Haagu.

“Tužiteljstvo BiH se zahvaljuje pravosudnim institucijama Republike Francuske na pomoći u lociranju i izručenju osumnjičenog, kao i svim policijskim agencijama koje su sudjelovale u procesu transporta i izručenja u BiH”, priopćeno je iz Tužiteljstva BiH.

Navodi se i kako Tužiteljstvo BiH vodi istrage i traga za većim brojem osoba osumnjičenih za ratne zločine iz BiH, koje se nalaze u inozemstvu, u čemu ostvaruje suradnju s partnerskim agencijama u Europi i diljem svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.