Hoće li Europska unija postati ‘distopijska superdržava’ kako što to sugeriraju konzervativni analitičari i je li ovotjedno usvajanje izvješća u Europskom parlamentu kojim se predlaže izmjena ugovora Europske unije, likvidiranje prava veta država članica i davanje više ovlasti institucijama EU-a, veliki i značajni korak u smjeru europskog federalizma?
Odgovor na to pitanje je dvojak. Izvješće koje je jučer usvojeno u Europskom parlamentu, iznijela je takozvana ‘Verhofstadt grupa’, krug europarlamentaraca predvođenih eurofederalistom Guyem Verhofstadtom iz liberalne grupe Renew.
Dalek je put do konačne odluke
Iako mnogi već u ovoj fazi zaključuju da je stvar gotova, dalek je put od usvajanja ovog izvješća do finalne izmjene ugovora Europske unije.
Ti su ugovori temelj odnosa Europske unije i svake pojedine države članice i ne mogu se promijeniti tek tako.
Možda će vas zanimati
EU na prekretnici; U EP izglasano izvješće protivno interesima malih članica: Hrvatski zastupnici podijeljeni
Odluku dijela zastupnika da podrži to izvješće Sokol je nazvao „skandaloznom”, istaknuvši da je ona „apsolutno protiv nacionalnih interesa”
Iako je usvajanje ovog izvješća koje je zapravo prijedlog europskih federalista prema onome što neki nazivaju ”distopijskom superdržavom’ koja će članicama oduzeti dio suverenog odlučivanja, tek sramežljivi korak prema tome, u svakom je slučaju dobar pokazatelj u kojem smjeru aktualna europska politika ide. Pritom ne treba zaboraviti da su sljedeće godine i europski izbori i da se politička klima može vrlo lako promijeniti.
Prema prijedlogu federalista i liberalne grupacije u EP-u Renew, dogodio bi se dodatni prijenos nadležnosti s nacionalnih država na razinu Europske unije, jednoglasno izglasavanje bi nestalo, a pravo veta država članica gotovo iščezlo.
Za brže odlučivanje?
Za ovo lobira i predsjednik Europskog vijeća Charles Michel koji je nedavno bio u Zagrebu na konzultacijama s hrvatskim premijerom Andrejem Plenkovićem, talijanskom premijerkom Giorgiom Meloni, predsjednikom poljske vlade Mateuszom Morawieckim i njihovim malteškim kolegom Robertom Abelom.
Možda će vas zanimati
Hrvatska protiv ukidanja jednoglasnih odluka u EU, poručio je Plenković na sastanku u Zagrebu
Hrvatska se protivi ukidanju jednoglasnosti u donošenju strateški važnih europskih odluka, rekao je u četvrtak predsjednik Hrvatske vlade Andrej Plenković
Michel uvjerava kako bi se jednoglasno odlučivanje trebalo zamijeniti kvalificiranom većinom sve kako bi se donošenje odluka unutar Europske unije ubrzalo. Kazao je da je to dobro funkcioniralo u krizama poput pandemije Covida ili pak donošenju odluka oko rata u Ukrajini.
Dakle ispada da je demokracija u kojoj svaka članica ima pravo glasa spora, pa ju treba zamijeniti tzv. kvalificiranom većinom kako bi se odluke donosile brže.
Kako su glasali hrvatski zastupnici u Europskom parlamentu?
I tada je Plenković iznio jasan stav Hrvatske koja ‘nije za to’, a tijekom jučerašnjeg glasovanja u Europskom parlamentu HDZ-ovi zastupnici potvrdili su taj stav glasajući protiv izvješća, a protiv su bili i konzervativac Ladislav Ilčić te neovisni Ivan Vilibor Sinčić i Mislav Kolakušić.
Prijedlog su podržali socijalisti i demokrati Biljana Borzan, Predrag Matić i Tonino Picula te liberal Valter Flego.
Ipak, važno je napomenuti da je usvajanje ovog izvješća koje predlaže veću centralizaciju i slabljenje položaja malih država tek probni balon, sitan korak prema tom cilju trenutne europske većine.
Da bi se u konačnici izmijenili ugovori Europske unije, potrebna je ratifikacija svih članica Europske unije. O tome presudnu ulogu nema Europski parlament.
Izvješće grupe Renew koje je izglasano jučer tek je početni korak prema izmjeni ugovora.
Nakon toga slijedi niz stepenica koje su prikazane u niže.
Tekst se nastavlja ispod oglasa