Boris Johnson potvrdio je u telefonskom razgovoru s Donaldom Tuskom, predsjednikom Europskog vijeća, da će mu poslati pismo u kojem će tražiti dodatnu odgodu Brexita nakon 31. listopada.
Johnson je poslao ukupno tri pisma Donaldu Tusku, predsjedniku Europskog vijeća: presliku teksta na koji ga je zakon, poznat kao Bennov zakon, prisilio da ga napiše, zatim popratnu zabilješku britanskog izaslanika za EU, i treće pismo u kojem kaže da on nije za produljenje roka.
“Jasno sam, od kada sam postao premijer, a i danas u parlamentu, iznio svoje viđenje, i stav vlade, da bi daljnje produljenje naštetilo interesima Ujedinjenog Kraljevstva i našim EU partnerima, kao i odnosima između nas”, poručio je Johnson u trećem pismu, koje je na twitteru objavio bruxellski dopisnik Financial Timesa.
Johnson je istaknuo da je bio uvjeren da će se postupak usvajanja zakonodavstva o Brexitu u britanskom parlamentu završiti prije 31. listopada, navodi se u pismu.
Tusk je potvrdio da je primio Johnsonov zahtjev.
“Sada ću započeti konzultacije s čelnicima EU-a o tome kako reagirati”, objavio je na twitteru.
The extension request has just arrived. I will now start consulting EU leaders on how to react. #Brexit
Tekst se nastavlja ispod oglasa— Donald Tusk (@eucopresident) October 19, 2019
Johnson se nadao da će ove subote zastupnici konačno podržati sporazum koji je dogovorio s čelnicima EU-a proteklog tjedna i tako nakon tri godine izaći iz slijepe ulice nastale poslije referenduma kojim je 2016. izglasovano napuštanje Unije.
Umjesto toga, zastupnici su sa 322 glasa za i 306 protiv prihvatili amandman koji je preokrenuo Johnsnov dogovor obvezavši ga da od EU-a traži odgodu, te pruživši šansu protivnicima da onemoguće Brexit.
Francusko predsjedništvo u subotu je poručilo: “Naša je poruka jasna, sporazum je ispregovaran. Sad je na britanskom parlamentu da kaže prihvaća li ga ili odbacuje. Dodatno produljenje nije u čijem interesu”.
Irski ministar vanjskih poslova Simon Coveney izjavio je kako je stav Dublina bio da je produljenje prihvatljivije od izlaska bez sporazuma. No, odluka mora biti jedinstvena, svih članica Vijeća EU. Bilo koji premijer može to zaustaviti, a mislim da EU želi da stvari budu razvidne i jasan završetak beskonačnih pregovora i spekulacija. Zato mislim da zahtjev za produljenjem neće biti prihvaćen tako jednostavno.
Izvor: narod.hr/politico.eu