Još nema dogovora oko Brexita – London i Škotska žele poseban status

Foto: fah

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker i britanska premijerka Theresa May objavili su u ponedjeljak da nisu uspjeli postići cjeloviti dogovor o razdruživanju Velike Britanije od EU-a, iako su uspjeli približiti stajališta u više pitanje te izrazili uvjerenost da će do kraja tjedna postići dogovor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Unatoč našim najboljim naporima nismo uspjeli postići cjeloviti dogovor. Ali, moram reći da smo približili stajališta i uvjeren sam da ćemo postići dogovor do kraja tjedna”, izjavio je Juncker nakon višesatnog sastanka s premijerkom May.

Premijerka May je rekla da je sastanak bio konstruktivan da su “tvrdo pregovarali”, da je postignut veliki napredak, ali da je ostalo nekoliko pitanja za koja su potrebne dodatne konzultacije.

Juncker je za May rekao da je ona “tvrda pregovaračica i da brani britanske interese “sa svom energijom koju ima”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oboje su potvrdili da će pregovori biti nastavljeni prije kraja ovoga tjedna.

EU je kao preduvjet za početak pregovora o budućim odnosima istaknuo tri prioritetna područja u kojima se mora postići “dovoljan napredak” kako bi se započelo s drugom fazom pregovora – prava građana EU-a u Velikoj Britaniji nakon Brexita, financijska nagodba i granični režim između Irske i Sjeverne Irske.

S druge strane, Britanija je od početka tražila da se pregovori o razdruživanju i o budućim odnosima vode paralelno, želeći na taj način umiriti poslovne ljude koji ne mogu planirati svoje poslovanje bez jasno uvida u kakvim će odnosima Britanija biti s EU-om nakon razvoda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvori iz irske vlade kazali su ranije u ponedjeljak da je Velika Britanija pristala da Sjeverna Irska ostane “regulatorno usklađena” s Europskom unijom nakon Brexita kako bi se izbjegla ‘tvrda’ granica.

“Postignut je dogovor o cjelovitom rješenju za irska pitanja”, rekao je jedan od izvora.

“Ključna fraza je jasna predanost zadržavanju regulatorne usklađenosti kad je riječ o pravilima carinske unije i unutarnjeg tržišta koja su potrebna kako bi se podržao Sporazum postignut na Veliki petak, gospodarstvo na otoku i granica.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To po irskim izvorima znači da je Velika Britanija pristala zadržati na području Sjeverne Irske propise koji se odnose na zajedničko europsko tržište i carinsku uniju slične onima koji su sada na snazi kako u regulatornom smislu ne bi bilo razlike u odnosu na pravila koja su na snazi u Republici Irskoj, odnosno u Europskoj uniji.

No, odmah su javili sjevernoirski unionisti, koji su istaknuli da ne prihvaćaju poseban status Sjeverne Irske u odnosu na ostatak Ujedinjene Kraljevine.

U okviru mirovnog procesa u Sjevernoj Irskoj postignut je sporazum o ukidanju fizičke granice između Irske i Sjeverne Irske. Sporazum postignut na Veliki petak 1998. godine omogućio je slobodan protok ljudi, roba i usluga i doveo do visokog stupnja integriranosti dvaju gospodarstava i to bi bilo dovedeno u pitanje kada bi se ponovno uspostavile granične i carinske kontrole.

London i Škotska smatraju da bi i oni trebali imati poseban status nakon Brexita kako bi mogli ostati na zajedničkom europskom tržištu i u carinskoj uniji ako se to dopusti Sjevernoj Irskoj, prenosi Reuters.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Goleme implikacije za London ako je Theresa May pristala da je moguće da dio Ujedinjenog Kraljevstva ostane na zajedničkom tržištu i u carinskoj uniji nakon Brexita”, komentirao je na Twitteru gradonačelnik Londona, Sadiq Khan.

“Stanovnici Londona glasali su premoćnom većinom da ostanu u EU i sličan dogovor mogao bi ovdje sačuvati desetke tisuća radnih mjesta”, dodao je.

Predsjednica škotske vlade Nicola Sturgeon također smatra da bi se dogovor sa Sjevernom Irskom moglo primijeniti i na druge dijelove zemlje.

“Ako jedan dio Ujedinjenog Kraljevstva može zadržati regulatornu usklađenost s Europskom unijom i zapravo ostati na zajedničkom tržištu (što je ispravno rješenje za Sjevernu Irsku), zasigurno ne postoji dobar praktičan razlog zašto drugi ne mogu”, ocijenila je na Twitteru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.