Kapetan Coste Concordije Schettino vraća se na brod

Talijanski kapetan broda Costa Concordia Francesco Schettino, vratio se na olupinu prvi put u sklopu svog suđenja za ubojstvo iz nehaja, javlja BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brod je udario u hrid blizu otoka Giglio u siječnju 2012. i prevrnuo se, pri čemu je poginulo 32 ljudi.

Schettino je odveden na olupinu čamcem, dva dana nakon što se vratio na Giglio.
Poriče optužbe za ubojstvo iz nehaja i napuštanje broda, zbog kojih bi mogao biti osuđen na kaznu do dvadeset godina zatvora.

Došao je na otok uz toskansku obalu u utorak i navodno plakao kad je vidio olupinu s trajekta kojim je išao na Giglio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U četvrtak ujutro u hotelu je prisustvovao sigurnosnom briefingu kojim su ga pripremili za kratku plovidbu čamcem do olupine, na kojoj ga je pratila grupa vještaka koje je imenovao sud.

Schettino je odveden na olupinu čamcem i zatim je viđen kako stoji na samom brodu.
Dopušten mu je pristup brodu kao „optuženiku, a ne kao savjetniku“, rekao je sudac Giovanni Puliatti.

Brod dugačak 290 metara okrenut je u rujnu 2013. u sklopu jedne od najvećih, najsloženih operacija spašavanja ikad, ali i dalje je nasukan nakon svog zlosretnog putovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sjećanja na tragediju

Kapetan je optužen za napuštanje luksuznog kruzera prije nego što je 4299 ljudi koji su bili na brodu bilo evakuirano.
„Oni žele pokazati da sam slab, kao prije dvije godine. To nije istina. Želim pokazati da sam džentlmen, a ne kukavica,“ citiraju ga talijanski mediji.

Kritizirao je medijsko „ludilo“ oko njegovog povratka na brod, opisujući one koji su ga optužili za njegovo napuštanje da ne razumiju „baš ništa“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Osjeća se ludilo od kojeg sam nervozan“, Schettino je rekao novinarima i kamermanima koji su bili oko njega. „Morate poštivati uljudnost.“
Dopisnici kažu da je na pristaništu nakon posjeta postajao sve ljući i često gestikulirao dok je hodao okolo.

Već je prihvatio određeni stupanj odgovornosti, moleći za oprost u televizijskom intervjuu prošle godine dok je govorio o onima koji su poginuli.
Ali poriče da je napustio brod nakon što je udario hrid blizu otoka.

Tvrdi da je uspio usmjeriti oštećeni brod bliže obali kako ne bi potonuo u dobokom moru gdje bi se stotine mogle utopiti.
Njegov odvjetnik Domenico Pepe rekao je da kapetanov bivši poslodavac, Costa Crociere, prebacio krivnju na njega.

„Jako, jako je teško zato što Schettino nema financijska sredstva koja ima Costa,“ rekao je. Vjeruje se da je ta kompanija najveći operator kruzera u Europi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Schettino se sam suočava s čitavim svijetom.

Talijanski je sud osudio petoricu drugih za ubojstvo iz nehaja u srpnju 2013.

Oni su se svi uspješno nagodili, dok je Schettinovu molbu za nagodbom tužiteljstvo odbacilo.
Njegov povratak na otok nesumnjivo će uzburkati sjećanja na tragediju među lokalnim stanovništvom, rekao je novinar BBC-a Alan Johnston.

Schettino je ovdje, plakao je, pa što?“ jedna je žena s otoka rekla agenciji AFP. „Dosta nam je više te priče. Želimo da odu i on i brod.“

Ali Giuseppe Modesti (67) rekao je za AFP: „Ovdje zapravo nema više bijesa. Prošle su dvije godine i vrijeme je da se pomirimo s onim što se dogodilo.“
Složena operacija spašavanja Costa Concordije trajala je 18 sati i uslijedila je nakon više mjeseci radova na stabiliziranju i pripremama koje je izveo tim od 500 inženjera i ronioca.
Luke u Italiji, Britaniji, Francuskoj, Turskoj i Kini sada se natječu za unosan ugovor za njeno rastavljanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.