U Kataloniji 80.000 prosvjednika protiv španjolskog pravosuđa

Foto: fah

Oko 80.000 ljudi u Barceloni je u nedjelju iskazalo potporu katalonskom političkom vodstvu kojem prijete sudski procesi zbog akcija u smjeru neovisnosti te bogate španjolske pokrajine čemu se protive vlasti u Madridu, objavila je policija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prosvjedi su prvenstveno zamišljeni kao potpora bivšem pokrajinskom predsjedniku Katalonije Arturu Masu te predsjednici pokrajinskog parlamenta Carme Forcadell.

U studenome 2014., oni su proveli simboličan, savjetodavni referendum o neovisnosti te bogate sjeveroistočne pokrajine u znak prosvjeda protiv središnje vlade i ustavnog suda Španjolske koji je referendum proglasio nezakonitim.

Prema ustavu iz 1978. kada je u Španjolsku uvedena demokracija referendumi se mogu organizirati jedino na razini čitave zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Arturu Masu sudit će se za “građanski neposluh” i prijeti mu kazna desetgodišnje zabrane obnašanja javne dužnosti.

Katalonci imaju višestoljetnu vlastitu kulturu, jezik, identitet. Težnje za proglašenjem neovisnosti od Španjolske motivirane su i recesijom zbog čega je u Kataloniji koja ima visok udjel u BDP-u cijele Španjolske jačalo nezadovoljstvo zbog slanja novca u Madrid kojim se financiraju siromašne pokrajine.

Zbog odbijanja Madrida da dopusti referendum o neovisnosti, katalonsko vodstvo odlučilo se za jednostrani proces koji treba voditi proglašenju katalonske republike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U rezoluciji prihvaćenoj prije godinu dana, zastupnici pokrajinskog parlamenta, u kojem zagovornici neovisnosti imaju apsolutnu većinu od rujna 2015., izjasnili su se da neće poštivati španjolske institucije.

Carles Puigdemont, sadašnji predsjednik Katalonije, obećao je referendum o otcjepljenju u rujnu 2017., bez obzira slagao se Madrid s time Madrid ili ne te da će proglasiti neovisnost ako građani Katalonije tako odluče.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.