Srijeda, 5 veljače, 2025
-1.2 C
Zagreb
Pratite nas:
U VRTIĆIMA NE POSTOJI VIJEĆE RODITELJA

Što roditelji mogu učiniti da spriječe prodor spolnog preodgoja u vrtiće? Prema zakonu – ništa!

Podijeli

Podijeli

Kontraverzno predavanje koje je seksualna terapeutkinja Tanja Jurin održala prije mjesec dana u zagrebačkom vrtiću Iskrica otvorilo je brojna pitanja. Kako spriječiti agresivni prodor spolnog preodgoja u vrtiće koji utječe na ranu seksualizaciju djece? Kao i koliko roditelji uopće mogu utjecati na sadržaje koji će se plasirati njihovoj djeci u predškolskim odgojno obrazovnim ustanovama?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema onome što piše u Zakonu o predškolskom odgoju i obrazovanju ne mogu učiniti ništa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za razliku od škola u kojima postoji Vijeće roditelja, u vrtićima takvo tijelo ne postoji. Roditelji, odnosno samo jedan od njih, uključeni su u upravno vijeće, no njihov glas je u potpunosti irelevantan kad je u pitanju kurikulum ili plan i program vrtića, jer njegovo sastavljanje nije u domeni upravnog vijeća već odgojiteljskog vijeća. Dakako da je stručnost članova odgojiteljskog vijeća neupitna, no postavlja se pitanje mogu li kako politički i svjetonazorski afiniteti pojedinog člana utjecati na rezultat njihovog rada.

>Ravnateljica vrtića: Predavanje Jurin o masturbaciji bilo je informativnog karaktera i besplatno

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Guranje spolnog preodgoja u zagrebačke vrtiće

Naime, koncem studenog prošle godine ravnateljica zagrebačkog vrtića Iskrica pozvala je u vrtić, kao gosta predavača, ekstremno liberalnu psihologinju i seksualnu terapeutkinju Tanju Jurin. Ona je za odgojitelje i stručni tim održala predavanje o seksualnosti kod djece te da je važno poticati njihov seksualni razvoj. U tom kontekstu je govorila o tome kako je dobro da djeca masturbiraju, da pelene nisu dobre jer djeca nemaju pristup svojim genitalijama i slično.

Ravnateljicu vrtića Natašu Vidović pitali smo čija je bila inicijativa da se pozove Tanju Jurin, koja je bila svrha predavanja te planira li implementirati to predavanje u rad s djecom. Ravnateljica je u svom odgovoru izbjegla meritum problema, ali je istakla kako je predavanje bilo informativnog karaktera i besplatno. Poziv Tanje Jurin u vrtić, najava njezinog ponovnog dolaska kao i odgovor ravnateljice otvorili su pitanje utjecaja roditelja na edukaciju koja se servira njihovoj malodobnoj djeci.

Možda će vas zanimati

Psihologinja Jurin u vrtiću govorila o dječjoj masturbaciji i erekciji kod nerođenih beba

Tanja Jurin je na predavanju pokazivala slike erekcije djeteta u majčinoj utrobi kako bi ukazala da čovjekov seksualni razvoj počinje od prenatalne dobi.

I vrtići bi trebali imati nešto kao Vijeće roditelja u školama

Hoće li se dijelovi predavanja Tanje Jurin ili ono čemu smjera implementirati na neki način u plan i program te kurikulum kojega sastavlja stručni tim odgojitelja, ostaje na upit. No moguće je da hoće. I druge američke i europske zemlje dopustile su prodor liberalnog seksualnog preodgoja i rodne ideologije u vrtiće, a Hrvatska ionako u stopu prati europsko-američke trendove. Prema Zakonu o predškolskom odgoju i obrazovanju glas roditelja u ovom kontekstu nema nikakvu vrijednost jer oni ne sudjeluju u sastavljanju plana i programa rada vrtića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog skandaloznog predavanja Tanje Jurin te moguće implementacije spolnog preodgoja u vrtiće koji bi mogao utjecati na ranu seksualizaciju djece, nameće se nužnost osnivanja u vrtićima vijeća sličnog Vijeću roditelja u školama.

Možda će vas zanimati

Zloupotreba škole za ideologiju: Kako roditelji mogu utjecati na školu svog djeteta?

Tko sjedi u Vijeću roditelja? Oni koji ”klimaju glavom” na sve što ravnatelj kaže ili oni koji, bez straha od ”gubljenja obraza”, glavu ”praktično koriste” na dobrobit djece?

Vijeće roditelja u školi može utjecati na školski kurikulum

Vijeće roditelja u školi daje mišljenje o prijedlogu školskog kurikuluma, godišnjeg plana i programa rada. Raspravlja o izvješćima ravnatelja o realizaciji školskog kurikuluma, godišnjeg plana i programa rada škole. Razmatra pritužbe roditelja u svezi s odgojno-obrazovnim radom. Predlaže mjere za unapređenje obrazovnog rada, predlaže svog člana školskog odbora te obavlja i druge poslove u skladu sa statutom škole.

Vijeće roditelja djeluje neovisno, ima slobodu određivati dnevni red, odlučivati tko izvan Vijeća roditelja smije sudjelovati na sjednici. Čak niti ravnatelj ne smije biti na sjednici, ako ga Vijeće roditelja ne pozove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vijeće roditelja preko svog predstavnika u Školskom odboru sudjeluje u izboru i opozivu ravnatelja. Može pokretati brojne inicijative unutar škole, ali i u lokalnoj zajednici. Može biti kontakt/posrednik između škole i lokalne zajednice.

Vijeće roditelja bi preko roditelja, predstavnika iz svakog razreda, trebalo informirati sve roditelje u školi o važnim pitanjima.

>Zdravstveni odgoj u šest riječkih osnovnih škola; roditelji se pitaju što će djeca učiti

Upravno vijeće u vrtićima: Jedan roditelj sudjeluje

Prema članku 34. Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju dječjim vrtićem upravlja upravno vijeće. Upravno vijeće ima od 5 do 7 članova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najmanje polovicu članova upravnog vijeća imenuje osnivač vrtića, jednog člana biraju roditelji djece korisnika usluga, a ostali članovi upravnog vijeća biraju se tajnim glasovanjem iz reda odgojitelja i stručnih suradnika dječjeg vrtića. Mandat članova upravnog vijeća traje četiri godine.

Ovo je jedino tijelo u kojem sudjeluju roditelji, no Upravno vijeće prema Zakonu nema bitnog utjecaja na kurikulum i plan i program vrtića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upravno vijeće kao upravno tijelo, osim prava i obveza utvrđenih Zakonom o ustanovama odlučuje o stjecanju, opterećivanju i otuđivanju nekretnina dječjeg vrtića. I to pod uvjetima propisanim aktom o osnivanju i statutom dječjeg vrtića, uz suglasnost osnivača dječjeg vrtića. Predlaže osnivaču statusne promjene dječjeg vrtića, promjenu naziva dječjeg vrtića, odlučuje o upisu djece i o mjerilima upisa, uz suglasnost osnivača.

Odlučuje i o zasnivanju i prestanku radnog odnosa na prijedlog ravnatelja dječjeg vrtića, sukladno ovom Zakonu. Obavlja i druge poslove utvrđene aktom o osnivanju i statutom dječjeg vrtića.

Za dječje vrtiće čiji je osnivač Republika Hrvatska suglasnosti i odluke u ime osnivača daje, odnosno donosi, Ministarstvo nadležno za obrazovanje.

>Lezbijska udruga LORI ulazi u škole i djecu podučava LGBTIQ temama

O planu i programu odlučuje Odgojiteljsko vijeće, roditelji nemaju utjecaja

Prema članku 39. Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju Stručno tijelo dječjeg vrtića je odgojiteljsko vijeće. Odgojiteljsko vijeće čine svi odgojitelji, stručni suradnici i zdravstveni radnici koji ostvaruju program predškolskog odgoja u dječjem vrtiću.

Odgojiteljsko vijeće sudjeluje u utvrđivanju plana i programa rada dječjeg vrtića. Prati njegovo ostvarivanje. Raspravlja i odlučuje o stručnim pitanjima rada. Potiče i promiče stručni rad te obavlja i druge stručne poslove utvrđene zakonom, aktom o osnivanju i statutom dječjeg vrtića. Djelokrug i način rada odgojiteljskog vijeća pobliže se uređuje statutom dječjeg vrtića.

>Ministarstvo pilatovski o zdravstvenom odgoju: To je izvannastavna aktivnost

Nadzor nad provedbom Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju vrše ministarstva i Agencija za odgoj i obrazovanje

Provodi li se u vrtićima sve prema zakonu nadzire nekoliko ministarstava i Agencija za odgoj i obrazovanje. Uključeno je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, Ministarstvo zdravstva i Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Nadzor nad provedbom ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju njega obavlja Ministarstvo nadležno za obrazovanje. Inspekcijski nadzor provodi prosvjetna inspekcija u skladu s posebnim zakonom.

Stručno-pedagoški nadzor u dječjim vrtićima te stručno-pedagoški nadzor nad izvođenjem programa predškolskog odgoja provodi Agencija za odgoj i obrazovanje. Način obavljanja stručno-pedagoškog nadzora uređuje se posebnim zakonom.

>Agencija za odgoj i obrazovanje saznala za uvođenje spolnog (pre)odgoja iz medija!

Nadzor nad provedbom Programa zdravstvene zaštite i unaprjeđenja zdravlja u dječjim vrtićima i školama u kojima se provodi rani i predškolski odgoj i obrazovanje obavlja ministarstvo nadležno za zdravstvo. Nadzor nad stručnim radom u primjeni ovoga Zakona, u dijelu koji se odnosi na socijalnu skrb djece, organizira i provodi ministarstvo nadležno za socijalnu skrb.

>Dok druge zemlje zabranjuju LGBTIQ propagandu u školama Hrvatska ih potiče

 

*Ovaj je članak plod istraživačkog novinarstva redakcije Narod.hr-a. Neovisno i profesionalno novinarstvo važno je za demokraciju u svakom društvu. Podržite rad portala Narod.hr putem DONACIJE.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci