Mađarski parlament sa 115 glasova za i 35 protiv političkom deklaracijom odbio ratifikaciju Istanbulske konvencije

Foto: fah

Mađarski parlament u utorak je usvojio političku deklaraciju koju su inicirali Kršćanski demokrati, a kojom se odbija Istanbulska konvencija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koalicijski partner stranke Fidesz iz koje dolazi mađarski premijer Viktor Orban rekao je da bi parlament trebao odbiti ratificirati konvenciju, pozivajući se na definicije spola koje ona sadrži, prenosi Hungary Today.

Deklaracija je usvojena sa 115 glasova za, 35 protiv i tri suzdržana. Konkretno, Mađarska tim potezom nije tek odbila ratificirati Istanbulsku konvenciju, već je Vladi poručila da lobira u Europskoj uniji za njeno odbijanje.

>(FOTO) Na društvenim mrežama rugaju se Plenkoviću: ‘Priča da je HDZ stranka desnice, a onda se sjetiš Istanbulske, krađe referenduma i koalicije s HNS-om’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>(FOTO, VIDEO) Prisjetimo se: Ovako su izgledali prosvjedi protiv Plenkovićevog nametanja Istanbulske konvencije

U deklaraciji se ističe da dokument Vijeća Europe zauzima neprihvatljiv pristup definiranju spola i da parlament ne bi trebao inkorporirati takav pristup u svoje nacionalno zakonodavstvo.

Također, navodi se kako pravila o azilu temeljena na Istanbulskoj konvenciji nisu u skladu s pravosudnim sustavnom Mađarske koja nastoji poduzeti učinkovite mjere protiv ilegalne migracije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U međuvremenu, vrijedni dijelovi konvencije kada je riječ o zaštiti djece i poduzimanju akcija za suzbijanje nasilja nad ženama već su od prije pravilno ugrađeni u mađarski pravni sustav, navodi se u deklaraciji.

Kako je HDZ ratificirao Istanbulsku konvenciju u Hrvatskoj?

Podsjetimo, unatoč svim upozorenjima i kritikama Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Hrvatske biskupske konferencije, Matice hrvatske, stručnjaka, intelektualaca, a posebice birača HDZ-a, koalicija HDZ-HNS-SDSS-HDS-HSLS-Saucha i zastupnika iz navodne oporbe pod vodstvom Hrvatske demokratske zajednice IK je ratificirana u travnju 2018. godine sa 110 glasova za i 30 protiv i to sa zadatkom da zaštiti žene od nasilja bez uvođenja rodne ideologije u obrazovni i svaki drugi sustav Republike Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog pritiska javnosti i stručnjaka, Andrej Plenković je uz temeljni dokument Istanbulske konvencije dodao ‘interpretativnu izjavu‘ koja je trebala biti jamac da se neće uvoditi rodna ideologija.

Ipak, nakon ratifikacije IK nasilje nad ženama se nije bitno smanjilo te se čak u nekim gradovima povećalo. S druge strane, državne institucije počele su provoditi mjere za koje kritičari smatraju kako su djelom rodne ideologije uvedene Istanbulskom konvencijom.

Nekoliko dana nakon ratifikacije IK Ministarstvo znanosti i obrazovanja umjesto spola uvelo “rod”

Tako je ministarstvo znanosti i obrazovanja samo nekoliko dana nakon ratifikacije Istanbulske konvencije poslalo mladim znanstvenicima upitnik “(Samo)procjena stavova o mobilnosti”. U tom upitniku od mladih znanstvenika tražilo se da odaberu svoj “rod”: “male” (muški) rod, “female” (ženski) rod i “I prefer not to say”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, 40-ak dana nakon što je ratificirana IK ministarstvo znanosti i obrazovanja je 23. svibnja ove godine uputilo dopis svim osnovnim i srednjim školama, te svim visokim učilištima kojim se unaprijed regulira “izdavanje svjedodžbi i diploma nakon upisa promjene spola/odabira života u drugom rodnom identitetu, imena i/li prezimena u državnim maticama”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.