Marijana Petir za Narod.hr: ‘Hrvatska tijekom svog predsjedanja treba okončati postupak protiv Mađarske i Poljske’

Marijana Petir
Foto: Fah

“Mađarska i Poljska nemaju znatno većih problema s vladavinom prava od bilo koje druge države članice EU-a. Raspravu o te dvije države potaknuli su socijalisti i liberali u Europskom parlamentu koji su oporba u tim državama članicama koristeći tako EU razinu za borbu protiv svojih neistomišljenika na nacionalnoj razini.”, istaknula je za Narod.hr bivša hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu, Marijana Petir komentirajući priopćenje EP-a u kojem se navodi da se “pogoršava stanje vladavine prava u Poljskoj i Mađarskoj”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Orban: ‘EPP gubi utjecaj jer naginje prema liberalnim i socijalističkim politikama’

Petir: Trebamo težiti očuvanju ujedinjene Europe, a ne njezinom razjedinjavanju

“Mađarska i Poljska nemaju znatno većih problema s vladavinom prava od bilo koje druge države članice EU-a. Raspravu o te dvije države potaknuli su socijalisti i liberali u Europskom parlamentu koji su oporba u tim državama članicama koristeći tako EU razinu za borbu protiv svojih neistomišljenika na nacionalnoj razini. Smatram da Hrvatska treba prihvatiti zahtjev mađarske Vlade podnesen Europskom Vijeću i tijekom svog predsjedanja okončati postupak protiv Mađarske i Poljske jer se čini da je ovo postupak koji nema kraja te da mu nije cilj ukazati na propuste tamo gdje ih ima i ispraviti ih, već se sustavno događa diskreditiranje i kažnjavanje ove dvije države članice čime se izravno šteti njihovim građanima.”, naglasila je Petir za Narod.hr te dodala:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Podsjećam da sam, kada sam bila hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu, glasovala protiv aktiviranja članka 7. jer sam smatrala da to nije dobar odgovor na nastalu situaciju. Rješenja trebamo tražiti u dijalogu, poštujući, pritom, temeljne vrijednosti Unije, načelo supsidijarnosti i proporcionalnosti, kao i unutrašnje političke procese u državi članici. Svojim postupcima moramo i trebamo težiti očuvanju ujedinjene Europe, a ne njezinom razjedinjavanju.“, zaključila je Petir za Narod.hr.

Podsjetimo, EP je u jučerašnjem priopćenju istaknuo da se “pogoršava stanje vladavine prava u Poljskoj i Mađarskoj”. U jednoj od točaka su naveli i da “Parlament želi formalno biti uključen u saslušanja s nacionalnim vlastima”.

U rujnu 2018. Parlament je zatražio od Vijeća da učini nešto kako bi “spriječilo mađarske vlasti u narušavanju temeljnih vrijednosti EU-a. Zastupnici su prije svega bili zabrinuti za neovisnost pravosuđa, slobodu izražavanja, prava manjina te zbog korupcije i stanja migranata i izbjeglica. U slučaju Poljske, u prosincu 2017. Europska komisija je zatražila od EU-a da djeluje, zbog toga jer bila upozorena da je u toj zemlji ugrožena neovisnost pravosuđa.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedna od najmoćnih frakcija unutar Europskog parlamenta, kojoj pripada i HDZ – EPP, prošle je godine suspendirao Orbanovu stranku Fidesz smatrajući da potkopava vladavinu prava, medijske slobode i manjinska prava u zemlji. Mađarski premijer Viktor Orban u obraćanju javnosti početkom siječnja ove godine upozorio je kako je pod utjecajem Sorosa EPP postao previše “liberalan” i “socijalistički”.

“EPP gubi utjecaj, postaje slabiji”, rekavši da skupina ne čini dovoljno na “obrani naših vrijednosti”.

Također na izborima u Poljskoj održanima u listopadu 2019. godine desnica je trijumfirala. Konzervativna stranka Pravo i pravda (PiS) koja je i protekle četiri godine imala apsolutnu većinu u u parlamentu, potvrdila je status vodeće stranke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.