Marijini obroci osvojili su prestižnu španjolsku nagradu za svoj rad na prehrani školske djece koja se suočavaju s ekstremnim siromaštvom diljem svijeta.
Žiri koji odlučuje o dodjeli nagrada princeze od Asturije dodijelio je Marijinim obrocima nagradu Concord za “iznimnu predanost pomaganju u rješavanju nekih od najhitnijih svjetskih problema”.
> Prof. Renata Planinić: Marijini obroci otvaraju kanal za izravnu pomoć najsiromašnijoj djeci
Nagrada Concord od 50.000 eura jedna je od osam nagrada, uključujući za umjetnost, znanost i sport, koje svake godine dodjeljuje zaklada nazvana po španjolskoj prijestolonasljednici Leonor.
Prethodni dobitnici nagrade Concord su japanski arhitekt Shigeru Ban, španjolski kuhar José Andrés i španjolski zdravstveni radnici tijekom pandemije koronavirusa.
O Marijinim obrocima
• Marijini obroci jednostavna su ideja koja djeluje. Organizacija osigurava jedan obrok dnevno na mjestu obrazovanja kako bi privukla kronično siromašnu djecu u učionice gdje dobivaju obrazovanje koje će im, u budućnosti, biti izlaz iz siromaštva.
• Marijini obroci omogućuju svakodnevne obroke djeci u okviru školskih programa prehrane u 18 zemalja: Indija, Kenija, Liberija, Malavi, Južni Sudan, Tajland, Zambija, Etiopija, Sirija, Libanon, Benin, Mianmar, Ekvador, Haiti, Madagaskar, Zimbabve, Niger i Jemen.
• Marijini obroci, u suradnji s lokalnim zajednicama i dugogodišnjim partnerima, nastoje uspostaviti programe prehrane u školama tamo gdje je to moguće zbog utjecaja različitih okolnosti.
• Prosječan trošak prehrane jednog djeteta Marijinim obrocima tijekom cijele školske godine
iznosi 22 €
• Marijini obroci obvezuju se potrošiti najmanje 93% od svake donacije izravno za programe prehrane. To je moguće jer većinu posla u organizaciji obavlja vojska predanih volontera – uključujući njih više od 80.000 samo u Malaviju.
> Marijini obroci pozivaju na humanitarne maskenbale: Postanite dio šarenog svijeta maškara
• U svim zemljama gdje se provodi program prehrane, Marijinim obrocima upravljaju lokalne zajednice. Gdje god je moguće obroci se pripremaju s prehrambenim namirnicama koje se uzgajaju i kupuju lokalno. Time se podupiru obitelji i jača lokalno gospodarstvo.
• Mary’s Meals nastali su 2002. godine kada je Magnus MacFarlane-Barrow, tijekom razdoblja gladi, posjetio Malavi i upoznao majku koja je umirala od AIDS-a. Kad je Magnus upitao njezinog najstarijeg sina Edwarda koji su mu životni snovi, on je odgovorio jednostavno: „Želim imati dovoljno hrane za jesti i jednog dana ići u školu.“
• Marijini obroci Hrvatska od 2009. godine do danas, zahvaljujući dobroti podupiratelja iz Hrvatske, imaju otvorenih 26 školskih kuhinja: u Malaviju 4, Liberiji 8, Beninu 5, Zambiji 8 i Ekvadoru 1.
• U 2022. godini Marijini obroci Hrvatska nahranili su više od 70 000 gladne djece.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.