Nedugo nakon što je Dunja Mijatović, povjerenica Vijeća Europe za ljudska prava upozorila Sloveniju kako mjere za suzbijanje dezinformacija o koronavirusu ne smiju narušavati slobodu medija, stigao je odgovor slovenskog ministarstva vanjskih poslova.
“Glavni mediji u Sloveniji sljednici su nekadašnjeg komunističkog režima, u njima su još krajem 90-ih godina na mjestima glavnih urednika bili suradnici zloglasne političke policije (UDB-e) koja je progonila i mučila političke oponente i ljude zatvarala”, naglašava se u dopisu u kojem se osporavaju tvrdnje novinara da se zbog kritički intoniranog teksta našao na meti aktualne vlasti, na čijem je čelu Janez Janša, prenosi svet24.sl.
U dopisu se između ostaloga ističe da je na RTV-u, javnom televizijskom servisu zaposleno 2300 ljudi, što je previše s obzirom na sve siromašniji program.
U dopisu se nadalje podsjeća kako slovenska medijska scena nije pluralizirana te da pokušaji prve vlade Janeza Janše (2004.-2008.) da se uspostave novi mediji i urednički pristupi koji bi se distancirali od totalitarističke prošlosti nisu u cijelosti uspjeli.
U dopisu Vijeću Europe zaključuje se kako je i “danas je većina tiskanih medija, portala i elektroničkih medija pod utjecajem bivšeg predsjednika Milana Kučana, lijevih tajkuna i komunističkih struktura”.
Podsjetimo, na čelu Vijeća Europe je bivša ministrica vanjskih poslova u Vladi premijera Andreja Plenkovića, Marija Pejčinović Burić, a povjerenica za ljudska prava je Dunja Mijatović, kći Tatjane Ljujić-Mijatović koja je bila srpska predstavnica u predsjedništvu BiH od 1992. do 1996. godine (kojim predsjedao Alija Izetbegović).
Djed Dunje Mijatović bio je visoko rangirani zapovjednik u partizanskom pokretu tijekom Drugog svjetskog rata.
Tekst se nastavlja ispod oglasa