Na sadržaj Istanbulske konvencije utjecala LGBT organizacija ILGA Europe koja je bila protiv referenduma o braku

Foto: fah

ILGA Europe, najveća međunarodna LGBT organizacija koja je 2013. bila protiv referenduma o braku u Hrvatskoj, imala je velik utjecaj na unošenje rodne ideologije u Istanbulsku konvenciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok je Istanbulska Konvencija još bila u izradi, ILGA je Odboru zaduženom za njezinu izradu (CAHVIO), uputila podnesak u kojem je “pojasnila” razliku između spola i “roda” te naglasila važnost provođenja “rodne perspektive”:

“Važno je razlučiti pojmove “spol” i “rod”. Dok se “spol” prvenstveno odnosi na biološku razliku između žena i muškaraca, “rod” uključuje društveni aspekt razlike među spolovima povrh biološkog elementa. Pojam “rodni identitet” nudi mogućnost shvaćanja da spol dodijeljen pri rođenju ne mora nužno odgovarati urođenom rodnom identitetu koje dijete razvija tijekom njegovog ili njezinog odrastanja. On [rodni identitet] se odnosi na duboki osjećaj unutrašnjeg i individualnog iskustva roda svake osobe, koji može i ne mora odgovarati spolu dodijeljenom pri rođenju te uključuje osobni tjelesni osjećaj te druge izražaje roda (i.e. “rodne izražaje”) poput odijevanja, govora i ponašanja.” (Podnesak, str. 6)

“Stoga se predlaže da Odbor definira opseg Konvencije u svrhu zaštite svih onih žena koje doživljavaju nasilje na temelju njihovog rodnog identiteta i rodnog izražaja (…)”. (Podnesak, str. 8)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podnesak ILGA Europe službeno je naveden kao jedan od 4 doprinosa stvaranju sadržaja Istanbulske konvencije.

U čl. 3. c. Konvencija donosi definiciju “roda” kao društvene dimenzije osobe (uloge, ponašanja, aktivnosti i osobine), čime jedinstveni spol osobe razdvaja na njenu biološku i društvenu komponentu, kao što je i objašnjeno gore u podnesku ILGA – Europe.

Nadalje, odvojenost spola i “roda” još je jasnija u čl. 4. st. 3. Konvencije koji glasi:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Stranke će osigurati provedbu odredaba ove Konvencije, a osobito mjera za zaštitu prava žrtava, bez diskriminacije po bilo kojoj osnovi kao što su spol, rod, (…), seksualna orijentacija, rodni identitet…

Utjecaj ILGE Europe vidljiv je na poseban način i u točki 53. Pojašnjavajućeg izvješća uz Konvenciju koja dodatno objašnjava čl. 4. st. 3. Konvencije:

“53. Određene skupine pojedinaca mogu doživjeti diskriminaciju i na temelju rodnog identiteta, što jednostavno rečeno znači da rod s kojim se poistovjećuju nije u skladu sa spolom koji im je dodijeljen pri rođenju. To uključuje kategorije pojedinaca kao što su transrodne ili transseksualne osobe, transvestiti i ostale skupine osoba koje ne odgovaraju onome što je društvo utvrdilo da pripada kategorijama “muško” ili “žensko”.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukoliko usporedimo ovaj odlomak iz Pojašnjavajućeg izvješća uz Konvenciju s gore navedenim tekstom iz Podneska ILGA-e Europe, gotovo da nema nikakve razlike u tumačenju kako “rodni identitet” s kojim se određene osobe poistovjećuju nije u skladu sa spolom koji im je dodijeljen pri rođenju. Ovdje je, dakle, vidljiv izravan utjecaj LGBT lobija pri kreiranju ideološkog sadržaja Konvencije.

Također, točke 313. Pojašnjavajućeg izvješća uz Konvenciju dodatan su primjer uvođenja ideološke “rodne” teorije u sustave zemalja stranaka:

313. (…) Pri osiguravanju rodno osjetljivog tumačenja svake osnove iz Konvencije, Stranke, ako žele, mogu proširiti ovo tumačenje na pojedince koji su homoseksualni, lezbijke, biseksualni ili transseksualni, koji se također mogu susresti s posebnim vrstama proganjanja i nasilja povezanih s rodom.

Iz svega navedenoga može se jasno zaključiti kako su LGBT lobij i promicatelji “rodne” ideologije imali značajan utjecaj prilikom stvaranja Istanbulske konvencije te kako Konvencija zaista predstavlja sredstvo nametanja ideoloških postavki državama strankama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.