Nesreća Germanwingsa: francuski stručnjaci daju svoje konačne preporuke

Gotovo godinu dana nakon katastrofe aviona Germanwingsa, francusko civilno zrakoplovstvo trebalo bi u nedjelju objaviti dugo očekivane preporuke u konačnom izvješću o nesreći, koju je izazvao kopilot odvevši u smrt pritom 150 ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stručnjaci Ureda za istrage i analize (BEA) trebali bi prije svega dati mišljenje o sustavu zaključavanja vrata pilotske kabine kao i o procedurama ulaska i izlaska iz kokpita.

Europska agencija za zračnu sigurnost (EASA) već je preporučila stalnu nazočnost dvije osobe u pilotskoj kabini tijekom čitavog leta. Međutim, ta mjera, koju na dobrovoljnoj bazi uvelike koriste europske zrakoplovne kompanije od te nesreće, nema jednoglasnu potporu. Njemački sindikat pilota kaže da sa sobom nosi rizike koji su veći od onog što se time dobija.

Dana 24. ožujka prošle godine Andreas Lubitz, kopilot na letu Germanwingsa Barcelona-Duesseldorf iskoristio je nenazočnost pilota u kabini kako bi zabio avion u planinu, pola sata nakon uzlijetanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Avion u kojem je bilo 144 putnika i šest članova posade zabio se potom u francuske Alpe i svi na letu su poginuli.

Istraga crnih kutija pokazala da je da se kopilot našao sam u pilotskoj kabini i odbio otvoriti vrata, unatoč višekratnim zahtjevima posade i jakim udarcima po vratima.

Liječnički kartom pokazao je da je Lubitz (28) bolovao od depresije ali da mu nalazi nisu branili upravljanje zrakoplovom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cilj francuskog izvješća je pokušati utvrditi koji su to sustavni propusti mogli dovesti do nesreće te odgovoriti na pitanje o ravnoteži između liječničke tajne i sigurnosti leta, rekao je u svibnju Remi Jouty, direktor BEA-e.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.