Njemačka će opet vraćati migrante u Grčku

Foto: Fah

Njemačka će nastaviti vraćati tražitelje azila u Grčku iako su tamo prihvatni centri prepuni a razmatranje zahtjeva za azilom u ogromnom zaostatku, javlja u ponedjeljak BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemačka je zaustavila deportacije migranata u Grčku nakon odluke Ustavnog suda 2011. Međutim, ona ih može slati natrag u skladu s konvencijom EU-a iz Dublina.

U toj se konvenciji navodi da se zahtjev za azilom mora razmotriti u prvoj zemlji EU-a u koju je migrant ušao.

Grčki ministar za migracije Ioannis Mouzales izjavio je da je Grčka pristala primiti natrag dio tražitelja azila kao gestu dobre volje nakon što su neke članice EU-a vršile pritisak da to učini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemački ministar unutarnjih poslova rekao je za televiziju ARD da je do kraja srpnja zatražio od Grčke da natrag primi 392 tražitelja azila.

Prema izvješću, tom će mjerom biti pogođeni samo oni migranti koji su došli u Njemačku od sredine ožujka ove godine.

Njemačka je primila više od 800.000 migranata i izbjeglica tijekom 2015. i 2016. Mnogi od njih pobjegli su pred ratom i nasiljem u Afganistanu, Iraku i Siriji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grčka se u to vrijeme borila s posljedicama teške financijske krize i žalila se da se ne može sama nositi s golemim brojem migranata koji su čamcima stizali iz Turske.

U većini prihvatnih centara u Grčkoj vladaju loši uvjeti, a povremeno izbijaju pobune migranata frustriranih dugotrajnim rješavanjem zahtjeva za azilom.

Priljev izbjeglica zaustavljen je prošle godine kada je Turska pristala pomoći EU-u i zaustavljati čamce na svojim obalama. Žičane ograde na Balkanu također su smanjile broj migranata prema središnjoj Europi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveći broj dolazaka ove je godine zabilježen u Italiji, preko mediteranske rute iz sjeverne Afrike.

Većina migranata koji se nadaju boljem životu u Europi stiže u Grčku i Italiju, a obje zemlje zatražile su veću pomoć ostalih članica EU-a.

No, europski plan o premještanju izbjeglica iz Grčke i Italije u ostale dijelove Unije zapeo je zbog političkih otpora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.