Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen najavila je da će Europa povećati ulaganje u obranu i to za 800 milijardi eura. Posebno je to važno sada kada SAD obustavlja vojnu pomoć Ukrajini. No, von der Leyen, koja je jedna od ključnih figura, nije se proslavila na mjestu ministrice obrane Njemačke. Na njen račun dolazile su optužbe da je njemački Bundeswehr dovela na rub propasti. Mnogi se sada pitaju kako će ona naoružati EU?
Von der Leyen je u nedjelju nakon sastanka u Londonu izjavila da se Europa hitno mora naoružati.
>Europa sve karte stavlja na obranu: Von der Leyen traži 800 milijardi eura!
“Nakon dugo vremena nedovoljnog ulaganja, sada je od iznimne važnosti pojačati ulaganja u obranu na dulje vremensko razdoblje… Države članice trebaju više fiskalnog prostora za povećanje potrošnje za obranu“, rekla je predsjednica EK-a.
U utorak je najavila da bi za jačanje europske obrambene industrije i povećanje vojnih kapaciteta mogli bi mobilizirati blizu 800 milijardi eura.
“EU će predložiti da se državama članicama omogući više fiskalnog prostora za ulaganja u obranu, kao i 150 milijardi eura u zajmovima za ta ulaganja, a također će nastojati mobilizirati privatni kapital”, rekla je Ursula von der Leyen, prenosi Reuters.
>Von der Leyen i summit u Kijevu: Je li to znak nemoći i podjele u EU?
Mnogi sada dovode u pitanje sposobnost von der Leyen da vodi Europu na ovom putu. Njen mandat ministrice obrane Njemačke nije prošao bez afera. Njemačku vojsku, prema tadašnjim navodima kolega, dovela je na rub kolapsa.
‘Najslabija ministrica’
Ursula von der Leyen bila je ministrice obrane Njemačke od 2013. do 2019. Te godine preuzela je ulogu šefice EK-a. Kada se počelo govoriti da će von der Leyen doći na čelno mjesto EK-a, stigla su upozorenja iz Njemačke.
“Von der Leyen je naša najslabija ministrica. To je očito dovoljno da postanete predsjednik Komisije”, objavio je bivši predsjednik Europskog parlamenta Martin Schulz.
“Stanje Bundeswehra je katastrofalno… Cijela obrambena sposobnost Savezne Republike trpi, što je potpuno neodgovorno”, napisao je 2019. Rupert Scholz, bivši njemački ministar obrane.
>Von der Leyen u raljama Pfizera: Podsjećamo na najveći skandal nove-stare šefice EK
Općenito, kritike na račun upravljana von der Leyen stizale su i od oporbe, ali i od njenih kolega iz CDU-a, izvijestio je tada Politico.
>EU okreće ploču?! Von der Leyen: Izvanredne mjere za izvanredna vremena
“Nema dovoljno ni osoblja ni materijala, a često se suočavamo s nedostacima. Trupe su daleko od potpuno opremljene”, zaključio je Hans-Peter Bartels, socijaldemokratski zastupnik zadužen za praćenje Bundeswehra u parlamentu, u izvješću objavljenom krajem siječnja 2019.
Pogodovanje tvrtkama?
Von der Leyen su kritizirali i jer je pristala obnoviti trojarbolni brod njemačke mornarice, Gorch Fock. Remont broda, krštenog 1958., na kraju je koštao 10 puta više više nego što je prvotno predviđeno.
Njemačka je po njenim vodstvom, u jesen 2017., ostala bez kompletne svoje flote podmornica jer su sve bile na održavanju ili su trebale popravke. Iste godine ustanovljeno je da je polovica Bundeswehrovih tenkova neispravna.
>Ursula von der Leyen: Kako je išla od afere do afere?
Osim problema oko spremnosti njemačke vojske, ministarstvo von der Leyen bilo je pod istragom u vezi s korištenjem vanjskih konzultanata, uključujući Accenture i McKinsey. Ured von der Leyen optužen je da nije poštovao pravila javne nabave pri dodjeli ugovora vrijednih milijune eura te da su pogodovali određenim tvrtkama. Zanimljivo, dobar dio ugovora s konzultantskim agencijama dogovarala ona je osobno i to putem SMS poruka. Istražno povjerenstvo koje je Bundestag formirao kako bi se stvar istražila našao se pred zidom kad je otkriveno da su SMS poruke iz njezinog mobitela izbrisane.
Slučaj Pfizer
To svakako podsjeća na nedavnu njenu aferu s Pfizerom. Podsjetimo, istragu protiv predsjednice EK-a prvotno je vodilo belgijsko tužiteljstvo, ali je Ured europskog tužitelje (EPPO) preuzeo istragu. Istraga se probodi o ugovoru koji je Ursula von der Leyen pred Europskom komisijom potpisala 19. svibnja 2021. Pfizer/BioNTechom o nabavi 1,8 milijardi doza cjepiva protiv covida-19 od 2021. do 2023. Ugovor je trebao pokrivati zalihe, donacije i preprodaju doza. Riječ je o najvećem ugovoru o kupovini cjepiva ikad, vrijednom 35 milijardi eura. Zbog isteka valjanosti na kraju je bačeno nekoliko milijuna doza cjepiva zbog čega je očito da posao i dogovor nisu dobro obavljeni.
>Hladan tuš za von der Leyen: Sud zaključio da je Europska komisija cenzurirala ugovore oko cjepiva
U tom se slučaju također spominju SMS poruke jer je tako von der Leyen navodno dogovarala kupovinu cjepiva s čelnikom Pfizera Albertom Bourlom. Poruke nije željela dati na uvid.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.