Njemačka: Mogući ratni zločinci među migrantima ušli u državu bez obrade i istrage

silovanje, migrant
Foto: Fah

Tisuće informacija o mogućim ratnim zločincima među migrantima koji su ušli u Njemačku tijekom masovnog priljeva 2015-2016. očito su ostale neobrađene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemačka: Uhićena dvojica Sirijaca osumnjičena za zločin protiv čovječnosti, ubojstva i mučenje najmanje 2000 ljudi

Taj je podatak sadržan u odgovoru ministarstva unutarnjih poslova na parlamentarni zahtjev, a agenciji dpa postao je dostupan u četvrtak.

Bavarska ministrica podrijetlom Hrvatica: ‘Merkel je učinila pogrješku kada je migrantima širom otvorila vrata’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U odgovoru se navodi da je Savezni ured za migraciju i izbjeglice (BAMF) proslijedio oko 5000 informacija glede “zločina po međunarodnom pravu” Saveznom uredu za kriminalističke istrage i državnom odvjetniku od 2014. do početka 2019. Bilo ih je barem još 210 iz drugih izvora.

Međutim, samo u 129 slučajeva pokrenute su istrage.

U razdoblju 2015-2016, na vrhuncu priljeva migranata, bilo je 3800 tragova, ali samo 28 istraga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Zbog njihovog velikog broja policija nije mogla odmah istražiti te indicije”, rekao je glasnogovornik ministarstva unutarnjih poslova za Bild.

Ministar unutarnjih poslova Horst Seehofer (CSU) naglasio je da te informacije “nisu odbačene” nego su “provjerene i sortirane po prioritetu”.

Zastupnica Linda Teuteberg iz oporbene Stranke slobodnih demokrata (FDP), koji su uputili zahtjev, upozorila je: “Ratni zločinci ne smiju dobiti zaštitu u Njemačkoj. Imam dvojbe oko toga je li se savezna vlada bavila time zadnjih nekoliko godina s potrebnom ozbiljnošću.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U odgovoru se navodi da je osumnjičeno 12 Nijemaca, dok su ostali osumnjičeni iz Sirije, Afganistana, Gambije i Iraka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.