Njemački europarlamentarac upitao Šuicu za višestruko povećanje imovine: ‘Prije 20 godina bili ste učiteljica sa samo 60 kvadrata stana’

Bruxelles, 3.10.2019 - Dubravka Šuica, hrvatska kandidatkinja za potpredsjednicu Europske komisije za demokraciju i demografiju, saslušana je u èetvrtak naveèer pred Odborom za ustavna pitanja Europskog parlamenta, kojemu su se pridružili i èlanovi Odbora za rad i socijalna pitanja. foto HINA/ Slavko VUKADIN/ ua

“Prije 20 godina bili ste učiteljica sa samo 60 kvadrata stana, a danas vaša imovina vrijedi više od 5 milijuna eura”, upitao je o imovini Dubravku Šuicu tijekom saslušanja neovisni njemački europarlamentarac Marin Sonneborn.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska kandidatkinja za potpredsjednicu Europske komisije za demokraciju i demografiju, Dubravka Šuica pred odborom se pojavila u jeku rasprava o porijeklu njezine imovine.

Saslušanje Dubavke Šuice počelo je u 18:30 sati, nakon čega je slijedila evaluacija. Prolaz mora biti potvrđen jednoglasnom ili dvotrećinskom većinom.

GONG je eurozastupnicima poslao dopis sa šest pitanja koja se tiču njene imovine i njenog ranijeg glasanja kao članice Europskog parlamenta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (FOTO, VIDEO) Šuica saslušana u EP: ‘Bila sam jedna od glavnih zagovaratelja ratifikacije Istanbulske konvencije zbog čega sam izgubila dio konzervativnih birača’

> Šuica objavila izjavu o financijskim interesima: Hoće li objaviti i detaljnu imovinsku karticu i objasniti podrijetlo imovine?

> (VIDEO) Evo što je Plenković izjavio o Tajaniju 2016.: ‘Riječ je o mom prijatelju…’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na početku sjednice je Plenkovićev prijatelj Antonio Tajani, predsjedavajući saslušanjem, kazao kako je pregledana imovinska kartica Dubravke Šuice koju je dostavila te kako nije bilo nikakvih zamjerki na nju.

Jedini koji je tijekom saslušanja uputio pitanje vezano uz njenu imovinu je neovisni njemački europarlamentarac Marin Sonneborn.

Prije 20 godina bili ste učiteljica sa samo 60 kvadrata stana, a danas vaša imovina vrijedi više od 5 milijuna eura. Biste li podijelili s nama recept za to“, pitao je, no prekinuo ga je prijatelj Andreja Plenkovića, predsjednik Odbora Antonio Tajani uputivši ga da to nije sadržaj saslušanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nije naš posao razgovarati o tome, imamo Odbor za pravna pitanja koji je rekao da nema sukoba interesa, molim da pitanja budu samo o sadržaju, a ovo nije takvo”, rekao je Tajani, no Šuica je htjela odgovoriti.

“Neću ulaziti u detalje, iz poštovanja prema ovom domu. Ali moja financijska deklaracija je uvijek bila transparentna i u skladu s institucionalnim pravilima. Sve je zakonito, sve u skladu s pravilima, i sa žrtvama koje je naša obitelj podnijela. Vi teško da možete zamisliti što znači biti kapetan broda i ploviti po cijelom svijetu. Ne trebam ja ovdje ničije emocije, no sve je korektno, istinito, sukladno zakonu”, odgovorila je Šuica.

Plaća povjerenika iznosi 20 tisuća eura

Plaća je povjerenika oko 20 tisuća eura, plaća predsjednika Komisije 28 tisuća, a potpredsjednika 23 tisuće eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom saslušanja nije bilo neugodnih iznenađenja i očekuje se da će Šuica sutra biti potvrđena za potpredsjednicu Europske komisije.

U završnoj riječi, Dubravka Šuica je kazala:

“Ja jesam pripremila govor, no mislim da ga u ovom trenutku neću čitati, bolje je govoriti izravno. Ova rasprava je bila vrlo dobra, nadahnjujuća, dragocjena, jer vidjela sam svu raznolikost ovog doma i bit će mi to od velike koristi u budućem radu, naravno ako me potvrdite. Dat ću sve od sebe u ovom portfelju”, zaključila je Dubravka Šuica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.