Šuica objavila izjavu o financijskim interesima: Hoće li objaviti i detaljnu imovinsku karticu i objasniti podrijetlo imovine?

Foto: fah

Uoči saslušanja pred odborima Europskog parlamenta kandidatkinja za potpredsjednicu Europske komisije Dubravka Šuica objavila je izjavu o financijskim interesima. Dio je to redovne procedure u sklopu saslušanja, a objavljena izjava nije detaljna kao što su imovinske kartice prema Zakonu o sprečavanju sukoba interesa u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz izjave koja je objavljena na mrežnim stranicama Europskog parlamenta stoji da Dubravka Šuica, kandidatkinja za potpredsjednicu Europske komisije zadužena za demokraciju i demografiju, posjeduje 69 dionica Atlantske plovidbe vrijednih 4.105,91 eura i 63 dionice Hrvatskog telekoma vrijednosti 1.354,71 eura.

Jednak broj dionica Hrvatskog telekoma navodi i u rubrici Financijski interesi bračnih partnera.

Kada je riječ o imovini navodi obiteljsku kuću u Dubrovniku u vlasništvu supruga, obiteljski stan u Zagrebu u vlasništvu supruga, obiteljsku kućicu u Blidinju u BiH u vlasništvu supruga, te kuću pokojnih roditelja i zemlju na Pelješcu gdje je suprug u djelomičnom vlasništvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tvrtka DUBE d.o.o. za prijevoz na moru neaktivna je od 2016. i također joj je vlasnik suprug Dubravke Šuice.

Šuica navodi i kuću u Cavtatu koja se gradi od 1988. godine. Navodi da je kuća naslijeđena od pokojnih roditelja.

Na kraju je navela i kako joj je suprug trenutačno u mirovini nakon što je radio kao pomorski kapetan za Gearbulk Holding Limited, Pullmantur Gruceros Madrid.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [430.11 KB]

Je li navedena imovina vrijedna 5 milijuna eura?

Podsjetimo, imovina kandidatkinje za buduću potpredsjednicu Europske komisije, HDZ-ove Dubravke Šuice, ovih je dana tema o kojoj neprestano izvješćuju mediji, postavljajući pitanje odakle nekadašnjoj gimnazijskoj profesorici navodna imovina od nekoliko milijuna eura.

Dubravka Šuica u nedjelju je odgovorila na te optužbe nazvavši ih lažnim vijestima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„5 milijuna era = Fake News. Digitalne platforme su akteri napretka, moramo osigurati da ih se ne koristi za destabilizaciju naših demokracija“, napisala je Šuica na svom Twitter profilu.

Dodala je i da trebamo razviti zajedničke standarde kako bismo svladali probleme poput dezinformiranja i poruka mržnje na internetu.

“Najbolji način uklanjanja dezinformacija jest pokazivanje dokaza i dokumenata koji ih opovrgavaju, poručio je potom GONG također putem Twittera te dodao:

„Dezinformacije nisu sve što ne voli politička elita. Ima li nominirani povjerenik za demokraciju (i demografiju) neke zloslutne namjere prema demokratskoj kontroli i kontroli vlade?“

Nakon objave GONG-a, ponovno se oglasila Dubravka Šuica objavivši fotografiju 31 godinu stare kuće u Cavtatu.

“Pozdrav iz našeg 31 godinu starog dvorca u Cavtatu”, napisala je Šuica uz fotografiju koju je u subotu snimio njezin suprug.

Iako se GONG može nazvati parapolitičkom organizacijom koji je u mnogo navrata puta narušio svoju proklamiranu objektivnost i političku neutralnost, pitanja o imovini Dubravke Šuice ipak traže hitne odgovore.

Imovinska kartica Dubravke Šuice nedostupna je javnosti

Počinju saslušanja kandidata za nove povjerenike EK: Dubravka Šuica na redu 3. listopada

Imovinska kartica Dubravke Šuice: Povjerenstvo ustvrdilo da je interes zaštite podataka bitniji od interesa javnosti

HDZ-ova Glavak optužila GONG i SDP jer propituju porijeklo imovine Dubravke Šuice

Zanimljivo je kako krajem kolovoza, na saborskom Odboru za europske poslove Šuica također bila upitana o imovini koja je procjenjena na 5 milijuna eura, no ona tada taj podatak nije negirala.

„Nedavno smo imali problem s jednim članom Vlade i njegovom imovinom. Prema dostupnim podacima, 2000. ste imali jedan stan, a nekoliko godina kasnije imovinu koja je procijenjena na pet milijuna eura“ – rekao je tada SDP-ov Peđa Grbin, na što je Šuica odgovorila:

“Moj suprug je bio pomorski kapetan 44 godine i nešto je stekao kroz taj svoj radni vijek. Nešto smo i naslijedili. Sve je jasno i transparentno. Nema straha od naše imovine i nema straha da će se Hrvatska zbog toga sramotiti.“

Imovinska pak kartica Dubravke Šuice nije dostupna javnosti jer, kako je protumačilo Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa, dužnosnica u smislu Zakona o sprečavanju sukoba interesa od prosinca 2011. godine. Nedostupne su, dakle, imovinske kartice koje je Dubravka Šuica, bivša gradonačelnica Dubrovnika i saborska zastupnica ispunila prije no što je postala europarlamentarka i otišla u Bruxelles.

“Testom je utvrđeno da u konkretnom slučaju prevladava interes zaštite osobnih podataka nad interesom javnosti za dostavu kartica, pa su ti zahtjevi odbijeni”, rekla je novinarima glasnogovornica Povjerenstva Martina Jurišić.

No, Povjerenstvo bi pri odlučivanju o zahtjevu za dostavu Šuicinih imovinskih kartica svakako razmotrilo te okolnosti kad bi ona sama dozvolila objavu njezinih kartica.

Stoga smo s Narod.hr-a Uredu Dubravke Šuice uputili nekoliko pitanja, a odgovore ćemo objaviti kad ih dobijemo.

Tko je Dubravka Šuica?

Dubravka Šuica je rođena 1957. godine te je diplomirala engleski i njemački jezik. Prije nego što je ušla u politiku radila je kao profesorica engleskog i njemačkog jezika u dubrovačkim osnovnim i srednjim školama. Članica je HDZ-a od 1990. godine, a od 1996. do 2001. godine obnašala je dužnost ravnateljice Gimnazije Dubrovnik. Prvi politički uspon doživjet će 1998. godine kada postaje predsjednica Gradskog odbora HDZ-a Dubrovnik.

Godine 2001. izabrana je za gradonačelnicu Dubrovnika te će na čelu tog grada provesti dva mandata, do 2009. godine.

Na unutarstranačkim izborima 2012. godine izabrana je za potpredsjednicu HDZ-a, a obnaša i dužnost predsjednice nacionalnog Odbora za vanjske i europske poslove HDZ-a.

Dubravka Šuica je u razdoblju od 2001. do 2011. godine tri puta birana u Hrvatski sabor, a od 2004. godine je pet puta zaredom izabrana za potpredsjednicu Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Europe.

U listopadu 2012. izabrana je za potpredsjednicu zajednice žena Europske pučke stranke (EPP), godinu dana nakon izabrana je po prvi puta u Europski parlament, a 2014. godine na drugi mandat u EP na razdoblje od pet godina.

Godine 2019. našla se na listi Andreja Plenkovića za europarlamentarne izbore te po treći puta postaje europarlamentarnom zastupnicom te postaje potpredsjednicom zastupničkom kluba EPP-a.

Detaljnije o radnoj i političkoj karijeri Dubravke Šuice možete pogledati u njezinom službenom životopisu.

Prihod supruga Dubravke Šuice, kao pomorskog kapetana s više od osam godina iskustva, iznosio bi oko 32 500 eura godišnje s godišnjim bonusom od 956 eura, navodi se na web stranici Salary Expert, kako prenosi Euobserver.

Suradnja Šuice s HNS-ovim Androm Vlahušićem

Zanimljivo, jedna od najodanijih suradnica premijera Plenkovića koji njeguje neprirodnu koaliciju s HNS-om i sama je bila napadana zbog istoga prije pet godina. Naime, gradska organizacija dubrovačkog HDZ-a na čelu s Matom Frankovićem 2014. godine zatražila je izbacivanje Dubravke Šuice iz stranke jer je s još troje vijećnika HDZ-a, mimo dogovora, paktirala s tadašnjim gradonačelnikom Dubrovnika Androm Vlahušićem. Oni su tada podržali izvještaj o izvršenju proračuna tadašnjeg gradonačelnika, HNS-ovog Andra Vlahušića, što je u suprotnosti s dogovorenim i javno deklariranim stavom HDZ-a kojim su još od svibnja 2014. poručili da ne podržavaju to izvješće. S njom su tada, mimo dogovora, glasovali HDZ-ovi vijećnici Dubravka Marunčić, Mario Obuljen i Niko Bulić.

“Za bavljenje politikom nije dovoljno biti mlad, treba i nešto malo mudrosti, a bar mi Dubrovčani smo po tome poznati i šteta da se mlada ekipa tako zaigrala, vjerujem da će sve završiti dobro u korist HDZ-a”, komentirala je tada Šuica, a glavni tajnik stranke Milijan Brkić je kazao da nema govora o izbacivanju potpredsjednice HDZ-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.