(FOTO, VIDEO) Šuica saslušana u EP: ‘Bila sam jedna od glavnih zagovaratelja ratifikacije Istanbulske konvencije, zbog čega sam izgubila dio konzervativnih birača’

Bruxelles, 3.10.2019 - Dubravka Šuica, hrvatska kandidatkinja za potpredsjednicu Europske komisije za demokraciju i demografiju, saslušana je u èetvrtak naveèer pred Odborom za ustavna pitanja Europskog parlamenta, kojemu su se pridružili i èlanovi Odbora za rad i socijalna pitanja. foto HINA/ Slavko VUKADIN/ ua

Hrvatska kandidatkinja za potpredsjednicu Europske komisije za demokraciju i demografiju pred odborom se pojavila u jeku rasprava o porijeklu njezine imovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Saslušanje Dubavke Šuice počelo je u 18:30 sati, nakon čega je slijedila evaluacija. Prolaz mora biti potvrđen jednoglasnom ili dvotrećinskom većinom.

Što se tiče procedure, samo saslušanje traje tri sata. Šuica ima 15 minuta uvodno u kojima će moći objasniti svoju agendu kao potpredsjednice Europske komisije, nakon čega će krenuti pitanja članova odbora. Njih može biti do 25 i kod svakog pitanja može biti uključeno i potpitanje. Na kraju saslušanja Šuica ponovno ima mogućnost za završni osvrt.

GONG je eurozastupnicima poslao dopis sa šest pitanja koja se tiču njene imovine i njenog ranijeg glasanja kao članice Europskog parlamenta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na početku sjednice je Plenkovićev prijatelj Antonio Tajani, predsjedavajući saslušanjem, kazao kako je pregledana imovinska kartica Dubravke Šuice koju je dostavila te kako nije bilo nikakvih zamjerki na nju.

Saslušanje možete pogledati ovdje:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ime obitelji Bernardiću: ‘Dobro je da se borite protiv korupcije u HDZ-u, očekujemo da iste kriterije primijenite i na SDP!’

Šuica objavila izjavu o financijskim interesima: Hoće li objaviti i detaljnu imovinsku karticu i objasniti podrijetlo imovine?

“Zadovoljstvo mi je što sam danas ovdje. Za mene je Europski parlament kao dom. Čast mi je što sam tri puta bila izabrana i ovo mi je treći mandat“, podsjetila je Šuica na početku uvodnog govora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Zadovoljstvo mi je tražiti povjerenje za portfelj na kojem smo radili zadnjih 6 godina, a to je i demografija”. U nastavku je izjavila kako će u idućim godinama govoriti o klimi i digitalnim tranzicijama, ali i kako vjeruje da je važno razgovarati o demografskim pitanjima.

“To je pitanje koje postavlja izazove, ali i brojne promjene.Trebamo dati Europljanima veću mogućnost izbora. Zato vjerujem u Konferenciju o budućnosti EU i zato mi je drago da radim na njoj. Treba nam široka debata i opipljiv follow-up na ono što dogovorimo. O tome se dugo raspravljalo u parlamentu i mislim da je vrijeme da radimo skupa na tom projektu”, istaknula je Šuica.

Nabrojala je ciljeve ako osvoji mandat.

“Prvo, moramo se obratiti svim Europljanima. Moramo čuti njihove brige i probleme. One povezane s klimom, ekonomijom, digitalnim promjenama, demografijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Druga je misao vodlja ta da moramo raditi zajedno. EU ne može voditi jedna osoba ili dio Europe. Surađivat ću sa svim kolegama da na tome i uspijemo. Ne možemo ojačati EU demokraciju bez najvažnijeg tijela EU”, pojasnila je.

“Moramo osigurati da se provede sve ono o čemu se dogovorimo na Konferenciji o budućnosti EU”. Kazala je potom kako je važan problem demografska promjena i rekla kako se uvjerila na primjeru Hrvatske koliko je to važan problem.

“Dobra je vijest da živimo dulje i zdravije, ali i to ima nove izazove”, kazala je Šuica te dodala kako se pitanje demografije mora shvatiti ozbiljno.

“Zalagat ću se za aktivno starenje i dati prijedlog kako poraditi na tome da stariji državljani EU budu aktivni”, rekla je. Istaknula je kako će se fokusirati na ruralna područja te kako će koordinirati rad na tim područjima s lokalnim vlastima.

“Predložit ću Zelenu knjigu”, izjavila je.

U drugom krugu pitanja, Dubravku Šuicu pitali su o imovini, no pitanje je zaustavio predsjedavajući Antonio Tajani kazavši kako to nije pitanje koje se tiče ovog odbora.

Upitana je također i koji je njena metoda za uspjeh.

“Kao prvo, vi ne spominjete činjenice. Ovo nisu činjenice. Vi ste čitali članke koji nisu istiniti. Ja ću dati sve od sebe da ovaj portfelj bude jedna priča o uspjehu.

Iz poštovanja prema ovom domu neću govoriti o tome. Prije 20 godina živjela sam u obiteljskoj kući sa svojim mužem koji je radio kao kapetan i imao je pristojnu plaću. Moj je iskaz financijske situacije uvijek bio jasan, transparentan i sve je bilo jasno i pravilno. Sve je istinito i sve je sukladno zakonu”, izjavila je Šuica.

O pobačaju i obitelji

U odgovoru na pitanje Eugenije Palop iz Ujedinjene europske ljevice, Šuica kaže da nema ništa protiv “da se obitelj definira na mnogo progresivniji, liberalniji način nego što je to definicija tradicionalne obitelji. Tu možemo surađivati”, dodaje Šuica.

Raphael Gluecksmann iz redova socijaldemokrata pita Šuicu kakvo je njezino mišljenje o “pravu na pobačaj”.

“Mislim da nečija osobna uvjerenja nisu relevantna za obnašanje funkcije. No, reći ću sljedeće: pobačaj je u nadležnosti svake pojedine države članice, nije u nadležnosti nas u EU. Inače, ja sam u svojoj zemlji bila jedna od glavnih zagovaratelja ratifikacije Istanbulske konvencije, zbog čega sam izgubila i dio konzervativnih birača. Nemate nikakvog razloga da sumnjate u moje buduće djelovanje“, odgovorila je Šuica.

Tijekom saslušanja nije bilo neugodnih iznenađenja i očekuje se da će Šuica sutra biti potvrđena za potpredsjednicu Europske komisije.

Završna riječ

“Ja jesam pripremila govor, no mislim da ga u ovom trenutku neću čitati, bolje je govoriti izravno. Ova rasprava je bila vrlo dobra, nadahnjujuća, dragocjena, jer vidjela sam svu raznolikost ovog doma i bit će mi to od velike koristi u budućem radu, naravno ako me potvrdite. Dat ću sve od sebe u ovom portfelju”, zaključila je Dubravka Šuica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.